K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pokoje dla uchodźców

0

Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku przygotowuje pokoje dla uchodźców z Ukrainy. Łącznie ma być ich siedem – trzy w szkole przy ulicy Sobieskiego, cztery w internacie przy Partyzantów. Pokoje będą mogły pomieścić 13 osób. Obecnie trwają pośpieszne prace remontowe.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku trwają intensywne przygotowania pomieszczeń, w których ulokowani zostaną uchodźcy z Ukrainy. Szkoła może zaoferować dawne mieszkania nauczycielskie, składające się z trzech pokoi, kuchni oraz łazienki. Obecnie trwa dostosowywanie tych od dawna nieużytkowanych pomieszczeń na potrzeby nowych mieszkańców. W pośpiechu nie jest to proste i nie ma czasu na większy remont. W tym doraźnym pomagają szkolny konserwator, uczniowie oraz nauczyciele. Pokoje nie są jeszcze urządzone. Przydałyby się wykładziny, zasłony, firany, żyrandole, meble oraz sprzęt RTV i AGD.

Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku zgłosił się do nas z prośbą o przygotowanie takich miejsc dla uchodźców z Ukrainy – informuje Renata Draszanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku. – Oczywiście wyraziliśmy chęć wsparcia tych rodzin, dlatego przygotowujemy mieszkanie przy szkole w budynku przy Sobieskiego. W zasadzie tu są dwa mieszkania i przygotowujemy trzy pokoje, kuchnię i łazienkę na przyjęcie matek z dziećmi.

Cztery pokoje dla uchodźców udało się też wygospodarować w należącym do Ekonomika internacie przy ulicy Partyzantów. Pomieszczenia znajdują się na parterze budynku. Obecnie jeden z nich, w którym znajdowała się sala do nauki, jest już wolny. Przygotowano składane łóżka i materace. W pozostałych mieszkają jeszcze uczniowie, jednak internat będzie się zagęszczał, a młodzież ma zostać rozlokowana po pokojach na piętrach.

Jesteśmy w stanie przyjąć trzynaście osób – mówi dyrektor Renata Draszanowska. – Przyjmiemy matki z dziećmi, ale kiedy to nastąpi, nie wiemy. Trwają gorączkowe przygotowania. Urządzamy tę przestrzeń. Mieszkania w szkole były puste, w związku z tym wymagają całkowitego urządzenia. Nauczyciele ściągają meble, kupują różne akcesoria do tego mieszkania. Wspiera również nas również market Obi, któremu przekazujemy listę potrzebnych rzeczy, a oni obiecują, że dostaniemy je za darmo.

W szkole podobnie jak w wielu innych placówkach na terenie miasta prowadzona jest zbiórka żywności. Tę organizuje szkolne koło Caritas. Najbardziej potrzebne są produkty o długim terminie ważności, takie jak kasza, ryż, makaron, żywność w konserwach i słoikach. Przynosić można też m.in. środki czystości, kosmetyki osobiste, a także ubrania, koce, pościel, kołdry i poduszki. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.