K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzika na scenie

0

W najbliższą niedzielę, 6 marca, o godzinie 19 w Ośrodku Teatralnym Rondo odbędzie się autorski monodram Magdaleny Płanety pt. „Dzika”. To nie jedyna oferta kulturalna zaplanowana na ten weekend w Słupsku i regionie. Odbędą się m.in. koncerty Słupskiej Sinfonietty oraz Grażyny Auguścik.

Autorski monodram Magdaleny Płanety zatytułowany „Dzika” opowiada historię nie jednej, a wielu kobiet. Rozprawia się z głęboko zakorzenionymi wzorcami, opartymi na strachu, lęku i odwiecznej próbie utrzymania kobiet w przekonaniu, że są gorsze i zasługują na mniej niż mężczyźni. Autorka podejmuje próbę ukazania niezwykłego dziedzictwa i siły tkwiącej w kobietach. Monodram wpisuje się też w obchody zbliżającego się Dnia Kobiet i będzie można go obejrzeć w niedzielę o godzinie 19 w teatrze Rondo. Całe honorarium autorka chce przekazać na zakup materiałów opatrunkowych dla walczących o niepodległość kraju mieszkańców Ukrainy.
– Podjęłam pewną dyskusję w tym monodramie z odwiecznymi, krzywdzącymi niestety, wyniszczającymi stereotypami. Ale byłoby chyba dość krzywdzące, nazbyt oczywiste, gdybyśmy poddali w wątpliwość tylko cały patriarchalny kształt tego świata i tego problemu – mówi Magdalena Płaneta. – Ja też w monodramie pytam o nasze dziedzictwo, które mamy od kobiety do kobiety, od naszych przodkiń i jak dalece zakorzenione są pewne wzorce i czy na pewno częstują nimi kobiety tylko mężczyźni, a nie przypadkiem nasze matki, babki, prababki, a my same potem dajemy to naszym córkom, naszym przyjaciółkom. Zastanawiam się po prostu w monodramie, czy są jeszcze rzeczy, które możemy zrobić, możemy usłyszeć chociażby w języku takim, którym np. mówimy do siebie każdego dnia i zobaczyć, co tam tak naprawdę siedzi pogrzebane i jaki tam dajemy sobie przekaz, my kobiety. Uważam, że kobiety dają sobie nadal za mało wsparcia i to też spory obszar do pracy.

To nie jedyne kulturalne wydarzenie, jakie w ten weekend odbędzie się w Słupsku i okolicach. Już w sobotę, 5 marca, o godzinie 18 w filharmonii melomani będą mogli wysłuchać koncertu „Ze smyczkami przez epoki” w wykonaniu Słupskiej Sinfonietty. Tym razem młodzi muzycy zmierzą się z poważnym repertuarem, który stanowić będą cztery utwory, każdy z innej epoki. Wybrzmi barokowy koncert na dwoje skrzypiec Antonia Vivaldiego oraz klasyczna serenada na orkiestrę smyczkową „Eine Kleine Nachtmusik”. Ponadto wykonana zostanie też Suita św. Pawła Gustawa Holsta oraz Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego.

Również w sobotę o godzinie 19 Nowy Teatr zaprasza na komedię kryminalną „Szalone nożyczki”, której akcja rozgrywa się w salonie fryzjerskim. Tego samego dnia o godzinie 18 w sali teatralnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemianicach wystąpi światowej sławy wokalistka Grażyna Auguścik. W tym samym miejscu w niedzielę, 6 marca, o godzinie 17 odbędzie się natomiast koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Bilety w formie cegiełek dostępne będą przed wejściem na wydarzenie. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.