K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Koncert dla Wyklętych

1

W V Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku odbył się koncert zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie oraz absolwenci szkoły uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych, wykonując 11 patriotycznych utworów.

Koncert zorganizowany dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w V Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Słupsku miał bardzo podniosły charakter. Jak podkreślono, są takie rocznice, nad którymi należy pochylić się z powagą i refleksją. Wykonawcom dodatkowo przyświecały słowa patrona szkoły: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. Całość rozpoczęto od utworu „Wilki” do tekstu tego wybitnego poety.
Łącznie w koncercie pojawiło się 11 patriotycznych pieśni. Utalentowani uczniowie zaśpiewali „Już dopala się ogień biwaku”, „Idą leśni”, „Tchnienie wolności”. Chór V LO wykonał także „Epitafium dla majora Ognia” oraz „V Brygada Wileńska” – pieśń brygady dowodzonej przez majora Zygmunta
SzendzielarzaŁupaszkę”.
Kilkunastu solistom towarzyszył akompaniament skrzypiec, gitary oraz instrumentów klawiszowych. W dalszej części koncertu zaprezentowano także utwory „Dziewczyna z granatem”, „A miał być bal” oraz „Dziś idę walczyć, mamo” do tekstu powstańca warszawskiego Józefa Szczepańskiego.

Koncert zakończyły utwory „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona oraz „Warto jest wierzyć”, który przygotowała absolwentka szkoły, wokalistka Wiktoria Brych. Jak przyznała, zorganizowanie koncertu nie było wcale łatwe:
– Przede wszystkim bardzo dużo pracy. I nie pomagał fakt, że jeszcze były ferie zimowe, więc bardzo trudno było zebrać całą grupę, żeby skleić to wszystko w całość. Ale jakoś daliśmy radę. Młodzież V LO zawsze na tyle jest zgrana i do tego próby mają tak fajny klimat, że w żadnej innej szkole takiego nie było, więc myślę, że dla tej młodzieży nie ma rzeczy niemożliwych. Faktycznie, jeżeli chodzi o organizację apeli, to wszyscy działamy prężnie i dajemy radę.

Nad przygotowaniem uczniów czuwała nauczycielka języka polskiego, Joanna Janusiak przy wsparciu nauczyciela historii Wojciecha Gajewskiego, który mobilizował młodzież do pracy.

– Spójrzmy na to z trzech płaszczyzn. Pierwsza to nasz patron Zbigniew Herbert, który jest patronem wymagającym, tym, którego twórczość bardzo mocno nawiązuje do tych trudnych, bolesnych kwestii, które są już za nami. To patron, który wielokrotnie pisał i poświęcił część swojej twórczości właśnie Żołnierzom Niezłomnym, Żołnierzom Wyklętym. Druga płaszczyzna, druga kwestia to to, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie. Ten akcent też bardzo mocno tu wybrzmiał. Bardzo solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, współczujemy tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. I trzeci aspekt, który – wydaje mi się – też jest bardzo istotny i ważny, to nasza młodzież, która tak pięknie potrafi przedstawić utwory, twórczość tych, którzy nawiązują do tych wydarzeń. To jest też bardzo ważne i godne podkreślenia – mówi nauczyciel historii Wojciech Gajewski.

Koncert dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych był dla uczniów cenną lekcją historii i patriotyzmu, co jest szczególnie ważne w tych niespokojnych czasach. (opr. jwb)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Babcia Stasia

    Dobra mlodziesz nic dodać nic ująć Ciekawe co im zaoferowano że wystąpili taka gromada Hihihihi jak tem czas leci oj pamietam jak ja w Opolu 67.Teraz to tego nie ma wina tuska anie ma co się rozwodzic Słupsk się rozwija to fajnie żołnierze wyklęci ……. Pamietam jak mi wujek opowiadał jak towary woził niepowielane jakie hiheh ja już stara a młodzież piękna młoda i głos jak w kościele na organach w Mariackim co tydzień słucham MAJSTERRSZTYK!,!!! Tylko słabi żołnierze z tych młodych w różowych włosach to do wojska by nie przeszło, ale widać ze pan nauczyciel trzyma piecze Ekstra! A pan narrator to chyba wczoraj herbatę z prądem pił?po głosie wnioskuje 😂😂😂😂ja zapraszam to też coś mocnego przygotuje jak pan lubi