K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Skrajna degeneracja

0

Tragiczne wydarzenia wojenne na Ukrainie związane z napaścią Rosji na ten kraj coraz częściej wykorzystują oszuści. Pod pozorem zbiórek na pomoc uchodźcom i ofiarom wojny organizują zbiórki, a nawet kwesty w mieszkaniach. Słupska policja ostrzega przed nimi.

Ofiarność Polaków i chęć niesienia pomocy ukraińskim uchodźcom i poszkodowanym przez rosyjskiego najeźdźcę wykorzystywana jest przez oszustów. W Słupsku nawet do drzwi mieszkań pukali rzekomi kwestarze zbierający pieniądze na pomoc dla ofiar wojny. Słupscy policjanci apelują o ostrożność.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że organizowanych jest wiele różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju – mówi sierż. sztab. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Niestety, wykorzystać ją chcą także oszuści, którzy wkroczyli do działania. Podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary. Apelujemy o zachowanie czujności i poszukiwanie tylko zweryfikowanych zbiórek dla obywateli Ukrainy. Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS-ach. Są również rozpowszechniane w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut. My namawiamy do tego, żeby pomagać, żeby zbierać produkty czy środki finansowe, które będą przekazywane osobom, które znajdują się na terenie Ukrainy, ale również tym, którzy jako uchodźcy przybywają do naszego kraju. Apelujemy jednak, aby zachować zasadę ograniczonego zaufania i korzystać wyłącznie z bezpiecznych, autoryzowanych i zweryfikowanych zbiórek.

Przypomnijmy, że listę regionalnych podmiotów zajmujących się organizacją pomocy dla uchodźców znaleźć można na stronie internetowej Słupska. Żaden z nich nie organizuje kwesty w budynkach mieszkalnych. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.