K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Trwa zbiórka darów

0

W starej hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku trwa kolejny dzień zbiórki darów dla mieszkańców Ukrainy napadniętej przez Rosję. Gromadzone są rzeczy, które mogą się przydać ukraińskim uchodźcom, jak i tym, którzy zdecydowali się pozostać w ojczystym kraju.

Od kilku dni w wielu punktach Słupska trwa organizowana przez miasto zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy oraz tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, aby walczyć z okupantem. Słupszczanie i mieszkańcy regionu słupskiego chętnie dzielą się tym, co mają. Najwięcej darów gromadzonych jest w starej hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym. Są one na bieżąco sortowane przez wolontariuszy i przekazywane potrzebującym. Osoby chętne do pomocy mogą zgłaszać się bezpośrednio do szkoły. Wczoraj spotkaliśmy tam także Aleksandra, Ukraińca pochodzącego z Kijowa, który obecnie mieszka w Słupsku. On również pomaga swoim rodakom, którzy zostali w kraju, dowożąc potrzebne rzeczy do granicy. Chciał podziękować słupszczanom za okazane serce.

– Moja żona i ja staramy się pomagać maksymalnie naszym ludziom, którzy teraz mają wielką biedę w naszym kraju. Chciałem ślicznie podziękować i nisko się ukłonić urzędowi słupskiemu, ludziom, Polakom, wszystkim, którzy dopomagają – mówi Aleksander pochodzący z Kijowa. – Bardzo dziękuję za wszystkich moich współobywateli.

Obecnie najbardziej potrzebne są odzież termiczna, ciepłe skarpety, bielizna termiczna, szale, grube rękawice i mocne, porządne buty. Przynosić można także artykuły spożywcze z długim terminem ważności. Szczególnie puszki mięsne, cukier, kawa, herbata, przeciery owocowe i warzywne, suszone owoce i warzywa, cukier, olej, orzechy, słodycze, kasza, ryż czy makaron, ale też potrzebne są jednorazowe kubeczki, talerzyki i sztućce.
– Przepraszam, trudno mi mówić, ale jeszcze raz śliczne dzięki wszystkim, którzy pomagają. Śliczne dzięki, zdrowia życzę, pokoju nad głową, żeby dzieci widziały tylko to, co jest radosne, żeby były szczęśliwie, wiedząc, że obok jest matka, ojciec, babcia, dziadek, żeby nigdy nie zaznały, co to jest bieda. Dziękujemy wszystkim, nie tylko sąsiadom, ale całej wspólnocie polskiej. Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki – mówi Aleksander.
Przydadzą się także środki opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Przynosić można też artykuły chemiczne i toaletowe, w tym chusteczki higieniczne, mydła, szampony, żele pod prysznic, pampersy, szczoteczki i pasty do zębów oraz płyny do prania i do mycia naczyń. Jak mówi Aleksander, Ukraińcy nie poddadzą się w walce z Rosjanami:
– Ciężko jest, ale my Ukrainy nie oddamy. Z Putinem nam nie po drodze. Będziemy walczyć do ostatniego.
Szczegółowe informacje na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy i wiadomości dla tych, którzy chcą pomagać w zbiórkach lub w zakwaterowaniu, dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Słupsku. (opr. jwb)

www.slupsk.pl/ratusz/aktualnosci/slupsk-ukrainie-zbiorcze-informacje-cz.-1

www.slupsk.pl/ratusz/aktualnosci/slupsk-ukrainie-zbiorcze-informacje-cz-2

slupsk-ukrainie.pl/pl/home

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.