K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomoc medyczna dla uchodźców

0

Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy potrzebujący pomocy medycznej otrzymają ją bezpłatne w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ zobowiązał wszystkie placówki medyczne w Polsce do udzielenia adekwatnego wsparcia tym, którzy przekroczyli polską granicę po 24 lutego.

Słupski szpital i inne placówki medyczne zobowiązane zostały przez NFZ do udzielania adekwatnej pomocy medycznej wszystkim uchodźcom z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego. Osoby, które uciekają przed wojną często potrzebują pomocy medycznej, a niektórzy wymagają kontynuowania leczenia chorób przewlekłych.

– Mieliśmy już pierwszych pacjentów do podstawowej opieki zdrowotnej. W pierwszych dniach były to osoby, które długo oczekiwały na granicy, zachorowały. Były to przeziębienia i tym podobne objawy – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Marcin Prusak. – Mieliśmy też pacjentów, którzy dotarli z rozpoczętym leczeniem na Ukrainie, np. pacjentkę onkologiczną, i trzeba było szybkom podjąć decyzję o kontynuacji leczenia w Polsce. Takimi właśnie sprawami zajmuje się nasz szpital i tacy pacjenci do nas docierają. Przygotowaliśmy się tak naprawdę już przed agresją Rosji na Ukrainę, a te przygotowania zostały wzmożone w pierwszych dniach ataku. Jesteśmy przygotowani, bo znajdujemy się tak naprawdę w tej sytuacji, że mamy sporą grupę pracowników z Ukrainy – już ponad 30 osób – które znają język polski, znają ukraiński, więc wykorzystujemy je do tłumaczenia. A były już takie przypadki, że np. pacjentce, która przyszła z dokumentacją medyczną leczenia onkologicznego w języku ukraińskim, kilku lekarzy z Ukrainy przetłumaczyło na język polski i dzięki temu szybko można było kontynuować to leczenie.

Warunkiem udzielenia pomocy medycznej jest zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną Rzeczpospolitej Polskiej lub odcisk stempla straży w dokumencie podróży, co jest potwierdzeniem legalnego przekroczenia granicy po 24 lutego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.