K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rozdano stypendia

0

Dziś, 10 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Słupsku odbyła się uroczystość, podczas której wręczono stypendia starosty w dziedzinie kultury i sportu. Łącznie nagrodzono dwadzieścia dwie osoby. Szesnaścioro otrzymało je za wyniki sportowe, a sześcioro na realizację projektów artystycznych.

Dzisiejsza uroczystość wręczenia stypendiów Starosty Powiatu Słupskiego podzielona była na dwie części. W pierwszej przyznano 16 stypendiów sportowych w trzech kategoriach za ubiegłoroczne osiągnięcia. Sześciu sportowców otrzymało stypendia w kategorii „Talent”, a 9 w kategorii „Wynik”. Jedno stypendium, w kategorii „Czempion”, przypadło utalentowanej pływaczce Wiktorii Palickiej. Wszyscy nagrodzeni sportowcy to medaliści mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych i dyscyplinach sportowych. Wysokość kwot w zależności od kategorii wynosi 200, 300 oraz 500 złotych brutto, wypłacanych przez 10 miesięcy. W rozdaniu stypendiów uczestniczyli m.in. starosta powiatu słupskiego Paweł Lisowski, członkowie zarządu powiatu oraz była oszczepniczka, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Atenach, a obecnie radna powiatu Barbara Madejczyk. Laureatami programu stypendialnego zostali też m.in. dwaj utalentowani zawodnicy Akademii Młodego Lekkoatlety w Słupsku, sprinter Szymon Depta oraz skoczek wzwyż Jakub Nielub.

W moim przypadku jest to już drugie stypendium – mówi Szymon Depta, sprinter, Akademia Młodego Lekkoatlety w Słupsku. – Pierwsze dostałem w 2021 roku. Jest ono pomocne. To taki jakby lekki wiatr w skrzydła. Będę mógł kupić sobie potrzebne akcesoria, pozwolić na odnowę. Co się naprawdę przydaje w sporcie. Przyda się na aminokwasy, jakieś suplementy, a czasami brak na to pieniędzy.
To jest moje drugie stypendium – dodaje Jakub Nielub, skoczek wzwyż, Akademia Młodego Lekkoatlety w Słupsku. Ostatnio dostałem jako pierwsze, chociaż dosyć długo trenuję. Stypendium na pewno się przyda i rodzice będą mieli trochę lżej. No i oczywiście na jakieś moje zachcianki typu jakieś suplementy. Mam nadzieję, że wyniki będą lepsze. Najważniejsze, żeby kontuzji nie było.
W drugiej części uroczystości wręczono stypendia w dziedzinie kultury. Przyznano je 6 osobom, w tym Dariuszowi Narlochowi, przedstawicielowi zespołu Polanki, na organizację widowiska plenerowego „Kwiat paproci”, aktorce Magdalenie Płanecie na przygotowanie i zrealizowanie słuchowiska radiowego pt. „Przygody Świnki Marcelinki”, Magdalenie Jankowskiej na realizację dwóch teledysków zespołu H.Lucyna. Stypendia otrzymali także Iwo Bochat na zorganizowanie projektu „Cyrkoliada” – idea nowego cyrku, Włodzimierz Lipczyński na opracowanie wybranych sylwetek twórców do publikacji „Artyści Ziemi Słupskiej” oraz Jerzy Fryckowski na wydanie tomiku poezji pt. „Zalustrze”.

Chciałbym przede wszystkim podziękować za tę pomoc, jaką otrzymujemy od starostwa – podkreślił Jerzy Fryckowski. Z ponad setka poetów koresponduję i oni naprawdę nie mją takiego stypendium, jakie my mamy w powiecie słupskim.
Największa radość dla twórcy, kiedy jest zauważony – zaznacza Włodzimierz Lipczyński, publicysta pisma „Powiat Słupski”. Ja zaczynałem współpracę, kiedy powstawało to piękne pismo, rozsyłane po całej Polsce. Pisałem o tym, co ciekawego dzieje się na terenie naszego regionu i w Europie.
Pięcioro artystów otrzymało stypendia o wartości 3.600 złotych brutto, które zostaną im wypłacone jednorazowo. Jednemu artyście przypadło stypendium o wartości 1.800 złotych brutto i będzie wypłacane co miesiąc przez pół roku po 300 złotych. Łącznie w tegorocznej puli starostwa na stypendia sportowe znalazło się około 45 tysięcy złotych, a na kulturę przeznaczono prawie 20 tysięcy złotych.
(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.