K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

1 procent emeryta

0

Emeryci i renciści rozliczani przez ZUS mogą przekazać 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Jeżeli w ubiegłych latach rozliczeniowych senior wyznaczył już konkretny podmiot trzeciego sektora, to 1 procent automatycznie trafi do niego w kolejnych rozliczeniach.

Emeryci i renciści z podatku dochodowego rozliczani są przez ZUS. Nie odbiera to im jednak możliwości przekazania 1 procentu podatku na organizacje pożytku publicznego. Od 2017 roku emeryci i renciści mają do dyspozycji specjalny formularz rozliczeniowy PIT-OP.

– Świadczeniobiorcy emeryci i renciści, którzy są rozliczani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mogą przekazać 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego – OPP. Jeżeli jest to ta sama organizacja, która była w poprzednim roku, to nie muszą tak naprawdę nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Ważne tylko, aby wskazana w ubiegłym roku organizacja pożytku publicznego była w aktualnym wykazie OPP – informuje rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. – Jeżeli świadczeniobiorcy chcą jednak przekazać 1 procent podatku na rzecz innej organizacji pożytku publicznego, chcą ją zmienić i ma to być inna organizacja niż w ubiegłym roku, to powinni wypełnić druk PIT-OP i ten druk przekazać do swojego urzędu skarbowego, który normalnie rozliczałby ich z podatku.

Seniorzy, których rozlicza ZUS, muszą przekazać oświadczenie PIT-OP na adres właściwego urzędu skarbowego. Rozliczenia za rok 2021 trwają do 2 maja i można je składać osobiście, pocztą lub korzystając z systemu elektronicznego. Aby skutecznie przekazać 1 procent podatku, wystarczy numer KRS. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.