K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

PESEL dla uchodźców

0

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy od 16 marca będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć profil zaufany. Uzyskanie PESEL-u ułatwi uchodźcom znalezienie pracy i korzystanie ze świadczeń socjalnych. Słupski ratusz przygotowuje się do wprowadzonych zapisów.

Już od jutra w życie wchodzi specustawa, która pozwoli uchodźcom z Ukrainy otrzymać numer PESEL i założyć profil zaufany. Numery przyznawane będą w urzędzie miejskim, w pokoju numer 10. PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne, w tym unieważnione, dokumenty. Trzeba również posiadać aktualne zdjęcie.

– Jeżeli ktoś z Ukrainek, Ukraińców, którzy od jutra będą przychodzić do ratusza, nie będzie mieć fotografii, istnieje możliwość zrobienia zdjęcia tu na miejscu, chcemy bowiem tak przeprowadzić ten proces, żeby rzeczywiście jak najwięcej w jednej przestrzeni ratusza można było zrealizować – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Do ustalenia tożsamości potrzebne jest – i to jest bardzo ważny aspekt – albo paszport, albo akt urodzenia w przypadku dzieci, albo w skrajnych przypadkach oświadczenie, które będziemy przyjmowali pod rygorem odpowiedzialności. Tak więc trzy rzeczy: zdjęcie – koniecznie, czynność odciśnięcia na skanerze dwóch wskazujących palców oraz konieczność posiadania paszportu, aktu urodzenia albo oświadczenia.

Dodatkowo do słupskiego ratusza mogą zgłosić się Polacy goszczący u siebie w domach Ukraińców, aby uzyskać wsparcie finansowe ze skarbu państwa. Kwota, jaka może zostać przyznana, wynosi dziennie 40 złotych za osobę. Za to każdy uchodźca może starać się o przyznanie 300 złotych „na start”.

– Proszę państwa, na pewno musimy zrobić wszystko tak, aby osoby niepotrzebnie nie tłoczyły się w korytarzach z uwagi na to, że są to rodzice z małymi dziećmi i z uwagi na to, że cały czas jest covid – mówi Anna Jaworska z Centrum Obsługi Mieszkańców UM w Słupsku. – Rano zostanie rozdana taka liczba numerków do obsługi, ilu mieszkańców jesteśmy w stanie obsłużyć. Mieszkańców pojedynczych, a nie całych rodzin. W związku z powyższym szacujemy, że około 50 numerków zostanie wydanych, a nasza praca będzie trwała od 7.45 do 18.00. I na pewno w okresie najbliższych tygodni będziemy również obsługiwać mieszkańców w godzinach od 8.00 do 16.00. Bardzo byśmy chcieli jeszcze mocniej otworzyć się niż w tej chwili jesteśmy. Na początek tworzymy trzy miejsca, gdzie obsługiwać będziemy całościowo, łącznie z pobieraniem odcisków palców. Ale czekamy na sprzęt z MSWiA.

Osoby przybyłe z Ukrainy proszone są przez władze Słupska o cierpliwość przy uzyskiwaniu dokumentów. Zgodnie z zapisami specustawy obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.