K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Morze w 21 odsłonach

0

Jeszcze tylko do 1 kwietnia można zwiedzać wystawę obrazów zatytułowaną „M jak Morze 8”. Ekspozycja prezentuje morze w 21 malarskich odsłonach. Prace wykonali artyści z Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce. Wystawa dostępna jest na I pietrze holu Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Wystawa zatytułowana „M jak Morze 8” składa się z 21 prac, które można oglądać na I piętrze holu Starostwa Powiatowego w Słupsku. Obrazy prezentują różne style i techniki malarskie, ale wszystkie powstały z inspiracji i refleksji nad morzem. Dominują pejzaże przedstawiające elementy związane z morzem i nabrzeżem, takie jak latarnie morskie, mewy, fale, kutry, drewniane pale, wodna głębia i zachody słońca. Przeważają ciemne kolory, które mają wyrażać stan emocjonalny ich twórców. Wśród prac, które szczególnie przykuwają uwagę, jest obraz Piotra Barszczowskiego z Tarnowa. Artysta jest uznanym malarzem, m.in. zeszłorocznym laureatem złotego medalu na XIII Biennale Sztuki we Florencji.

– Wspomniałbym również o obrazie Janiny Szymanowskiej – mówi Mateusz Marecki z Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. – To jest impresja abstrakcyjna zatytułowana Cisza. To obraz w takich matowych barwach. Ma oddawać melancholijny nastrój artystki podczas uwieczniania morza. Wreszcie obraz pani Wirginii Buraczewskiej zatytułowany Przed pływaniem. To jest kompozycja figuralna. Widzimy tutaj postaci, które przygotowują się na plaży do pływania.
Plenery i wystawy marynistyczne, w których biorą udział znakomici artyści, mają długą tradycję.

Prezentowana wystawa jest zwieńczeniem ubiegłorocznego pleneru, w którym wzięło udział 18 malarzy, należących do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce.

oddział pomorski Stowarzyszenia Marynistów Polskich działa już od dwudziestu lat – informuje Mateusz Marecki. – To była inicjatywa nieżyjącego już Witolda Lubinieckiego. On miał taką siłę przekonywania, że zapraszał na te plenery takich znamienitych artystów, jak Edward Dwurnik czy Włodzimierz Łajming. Od kilku lat prezesem tego stowarzyszenia jest pani Elżbieta Kulka. Stowarzyszenie zrzesza 35 członków z całej Polski, również z Berlina. Celem stowarzyszenia jest promowanie i szerzenie kultury marynistycznej, czyli kultury związanej z morzem. To stowarzyszenie organizuje również happeningi, prelekcje, wykłady, a więc wszystko, co jest związane z morzem.

Projekt został zrealizowany dzięki Urzędowi Miasta Ustka, Starostwu Powiatowemu w Słupsku, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku oraz firmie Borowinka. Wystawę można zwiedzać do piątku, 1 kwietnia. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.