K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Warsztaty z Odiją

0

Dziś w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku odbyły się warsztaty literackie z pisarzem Danielem Odiją. Zajęcia zorganizowało V Liceum Ogólnokształcące we współpracy z biblioteką w ramach projektu edukacyjnego „Staję się poetą”. Podczas zajęć młodzież liceum uczestniczyła m.in. w ćwiczeniach doskonalących warsztat językowy.

Dzisiejsze warsztaty literackie z uznanym słupskim pisarzem Danielem Odiją odbyły się w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wzięła w nich udział młodzież z klasy 2b V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Na początku uczniowie musieli odpowiedzieć na pytanie pisarza „Dlaczego piszesz?”. Padały różne odpowiedzi, a wśród nich te podkreślające oczyszczającą moc pisania, wyrażania swoich emocji oraz przeżyć. Następnie uczniowie mieli do wykonania ćwiczenie literackie ze sztuki pisania wierszy, a konkretnie haiku.

Jest to stara japońska forma poetycka składająca się z trzech wersów. Ona doskonale wyczula ludzi, którzy próbują pisać, na obserwację otoczenia, na to, żeby doceniać każdą chwilę naszego życia i żeby dostrzegać to, co wokół nas się dzieje – mówi pisarz Daniel Odija. – Mam nadzieję, że te warsztaty dają młodzieży radość z pisania.
Podczas zajęć podkreślono, że tworząc powieść nie można zapomnieć o przedstawieniu bohatera w trudnej sytuacji życiowej, którą ma do pokonania. Powinien on mieć też antagonistów zewnętrznych lub tych wewnętrznych, takich jak strach, porażki, rozstania, fobie, uzależnienia, choroby czy dylematy. Ważne jednak, aby bohater na końcu ulegał przemianie. Jak przyznał Daniel Odija, aby stać się dobrym pisarzem, trzeba temu poświęcić całe swoje życie.
– Żeby zostać pisarzem, trzeba być upartym i zdyscyplinowanym, siedzieć godzinami nad kartką albo przy komputerze i pisać. I wyczulać się na innych ludzi, na to, co dzieje się dookoła, nie być zamkniętym na świat. To są główne zasady. I nie ma co się oszukiwać, jest to pasja, która albo zarazi, albo nie. Jeśli nie będziesz myślał w każdej chwili swojego życia, to nie jesteś pisarzem – mówi Daniel Odija.

Spotkanie obfitowało w wiele cennych rad, których Daniel Odija udzielił początkującym pisarzom. Wskazał on m.in., że język literatury powinien być czysty, jak najmniej metaforyczny i zrozumiały dla każdego czytelnika. Nie powinno się też kreować sztucznych emocji u swoich bohaterów. Uczniowie przyznali, że było to wartościowe doświadczenie, które może ich zachęcić do poważnego pisania.
– Przede wszystkim te zajęcia bardzo nas motywują do pisania, do wyrażenia siebie. Dzięki nim wiemy, czego musimy się wystrzegać, wiemy o błędach, jakie piszemy, a także bardzo poszerzamy swoją kreatywność i tak naprawdę bardzo nas inspirują, więc z tych wszystkich zajęć wyciągamy same plusy – mówi Kornelia Rodziewicz, uczennica klasy II B V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.
Podczas warsztatów uczniowie mogli też zapoznać się z książkami napisanymi przez Daniela Odiję i zadać mu pytania. Było to już czwarte spotkanie młodzieży z V LO z uznanymi pisarzami.
– Jedno z nich było z panią Maliką Tomkiel, która jest duszopisarką i dziennikarką. Na tych zajęciach pani wytłumaczyła nam, jak wydobywać z siebie emocje, jak przelewać je na papier, że to, co czujemy, jest bardzo wyjątkowe i niekoniecznie każdy odbierze to w taki sam sposób jak my, ale warto po prostu wyrażać siebie tą sztuką. Mieliśmy też dwa spotkania z panią Łucją Dudzińską i dzięki współpracy z nią będziemy wydawać swój tomik poezji. Na zajęciach pani poprawiała nasze wiersze, nasze dzieła, rozmawiała też o tym, jak współpracuje z innymi autorami i że nieważne, w jakim wieku jesteśmy, warto dążyć i spełniać swoje marzenia – mówi Martyna Mularczyk z klasy II B V LO w Słupsku.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego V LO „Staję się poetą”, a jego pomysłodawczyniami były nauczycielki szkoły Jolanta Jedlińska i Małgorzata Kowalczyk. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.