K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przebudowa stacji

0

Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na rozbudowę przejścia podziemnego na słupskim dworcu. Jest to pierwszy etap modernizacji całej stacji. Następnie przebudowane zostaną również trzy perony i powstanie nowy most przez rzekę Słupię.

W Słupsku w okolicach stacji PKP powstaje węzeł transportowy, który docelowo ma być połączony z dworcem kolejowym przejściem podziemnym. Wykonanie tego zadania spoczywa na kolei. Spółka PLK podpisała umowę na blisko 9 milionów złotych na rozbudowę przejścia. Przedłużenie tunelu o blisko 28 metrów jest pierwszym etapem modernizacji całej stacji.

– Przedłużenie przejścia podziemnego to pierwszy etap modernizacji stacji Słupsk. W styczniu Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację stacji. Przebudowane zostaną trzy perony, które będą wyższe. Ułatwi to podróżnym wsiadanie do pociągów – informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP. – Wygodny dostęp do kolei dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią windy z przebudowanego przejścia. Na peronach zostaną zachowane i odrestaurowane zabytkowe wiaty oraz kioski podkreślające historyczny charakter stacji. Nowoczesny system informacji pasażerskiej ułatwi orientację na stacji, a wyświetlacze poinformują o przyjazdach i odjazdach pociągów. Nowe lokalne centrum sterowania wraz z systemem sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawne i bezpieczne kierowanie pociągów. Na Słupi zbudowany zostanie nowy most kolejowy, który umożliwi przeprowadzenie przez rzekę drugiego toru. W Kobylnicy Słupskiej zbudowany zostanie drugi peron, który zwiększy możliwości obsługi podróżnych na trasie Słupsk – Szczecin.

Koszt modernizacji stacji oraz budowy drugiego toru szacuje się w całości na kilkaset milionów złotych. Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest przez kolej na IV kwartał bieżącego roku. Inwestycja węzła transportowego po połączeniu z inwestycjami PKP oraz doprowadzeniu linii autobusów miejskich utworzy słupski zintegrowany węzeł transportowy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.