K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Cyberzaburzenia i cyberuzależnienia

0

Wczoraj, 22 marca, w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się XVI konferencja z cyklu „Zdrowie dzieci i młodzieży” poświęcona cyberzaburzeniom i cyberuzależnieniom. Spotkanie zorganizowane zostało przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Morski Powiat Słupski oraz Starostwo Powiatowe.

Wczorajsza XVI konferencja z cyklu Zdrowie dzieci i młodzieży pt. „Cyberzaburzenia i Cyberuzależnienia. Zjawisko, uwarunkowania, profilaktyka” odbyła się w sali konferencyjnej Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Konferencję została zorganizowana przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z Akademią Pomorską w Słupsku, Morskim Powiatem Słupskim oraz Starostwem Powiatowym w Słupsku. Do udziału w konferencji zaproszono autorytety naukowe, wśród których znalazł się dr hab. Mariusz Jędrzejko, prof. Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Bonum Humanum. Prelegentami byli także praktycy reprezentujący środowiska oświatowe czy też ośrodki uzależnień oraz pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych. Łącznie w konferencji wzięło udział około 200 osób. Jak przyznała Bożena Żuk, dyrektor ODN w Słupsku, okres pandemii i rozwoju technologii spowodował, że przedmiotem zainteresowania stały się działania, które mogą być zagrożeniem dla dzieci i młodzieży korzystających z przestrzeni wirtualnej

Ta konferencja jest ważna – mówi Bożena Żuk, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. – Świadczy o tym nie tylko liczba uczestników, chociaż musieliśmy tę liczbę ograniczyć do 170 osób, jak i przekrój społeczny uczestników. Poza nauczycielami, pedagogami, psychologami, pracownikami szkół, poradni mamy także przedstawicieli sądów, ośrodków pomocy rodzinie, a także gminnych podmiotów pomocowych. My też wiele się uczymy w czasie tej konferencji, a szczególnie tego, że dojrzałe, dorosłe pokolenie ma wiele do nadrobienia, ale tez ma wiele do zaoferowania młodemu pokoleniu. Myślę, że z tego wszyscy wyciągniemy wnioski i młodzież, dzieci będą częściej na spacerach z rodzicami czy przy rodzinnych stołach.

Wśród kilku interesujących wykładów, duże wrażenie na zgromadzonych zrobił przygotowany przez socjologa i edukatorkę medialną Agnieszka Taper. Zaprezentowała ona m.in. listę zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież w takich aplikacjach jak Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat czy YouTube. Podkreśliła ich negatywny wpływ, który oddziałuje na samopoczucie psychiczne i samoocenę szczególnie młodszych nastolatków.

W mojej części zajmowałam się taką podróżą po portalach społecznościowych, ale przede wszystkim tym, co jest w nich złe – podkreśla Agnieszka Taper, socjolog, edukatorka medialna, Fundacja Bonum Humanum w Warszawie. Portale społecznościowe złe w sobie same nie są, złe jest to, w jaki sposób z nich korzystamy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na co możemy trafić, ale też jako osoby dorosłe, rodzice czy wychowawcy nie zdajemy sobie sprawy z tego, na co dzieci mogą trafić. To było celem. Przedstawienie tych różnych zagrożeń, pułapek, które na dzieci czyhają, jeżeli dzieci nie są różnego rodzaju rzeczy świadome. To było takie krótkie przedstawienie i TikToka, i Snapchata, Facebooka i tego, że na przykład dzieci trafiają na materiały związane z pornografią, trafiają na osoby, które chcą wyciągnąć od dzieci zdjęcia często bardzo odważne, roznegliżowane, które mogą być później wykorzystywane w sieci przez pedofili, bądź też do szantażowania dziecka. Mówiłam też o kwestiach związanych z TikTokiem, Snapchatem, czyli o różnego rodzaju trendach, które się pojawiają, o challenge’ach, które mogą być niezdrowe dla życia dziecka. To co jest istotne jednak, to jest nadzór rodzicielski. Jeśli twoje dziecko publikuje w sieci, sprawdzaj, co publikuje i kto ma do tego dostęp. Naucz dziecko, że jak coś do sieci wpadnie, to już z niej nie wypada i może być wykorzystane przeciwko nam w przyszłości. Szczególnie, gdy jest to coś niemądrego, bądź niezgodnego z prawem.

Konferencja zakończyła się wykładem zatytułowanym „Cybernadużywanie a depresja dzieci i nastolatków”. Wcześniej odbył się panel dyskusyjny, w którym poruszano sposoby wsparcia dzieci i młodzieży w dobie cyfryzacji życia wynikającej z pandemii. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.