K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

„Trzynastki” już w kwietniu

0

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. trzynastej emerytury. Uprawnieni otrzymają „trzynastki” wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. To dodatkowe świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł. Zgodnie z ustawą „trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 roku jest to 1338,44 zł brutto.
W tym roku trzynasta emerytura będzie nieopodatkowana. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem świadczenie netto wyniesie 1217,98 zł. Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Nie dotyczy to „trzynastek” z poprzednich lat.
Zgodnie z przepisami, „trzynastka” przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie „trzynastki”. (jwb, źródło: ZUS)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.