K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Poezja Fryckowskiego

0

Wczoraj (24 marca) w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbył się wieczór poetycki zatytułowany „Dokonało się – Jerzy Fryckowski i jego poezja”. Podczas spotkania z poetą zaprezentowano 14 wierszy z ostatniego tomiku. Wieczór uświetniła utalentowana wokalistka, Natalia Sędzicka.

Wczorajszy wieczór poetycki w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku był okazją, aby poznać twórczość poety i nauczyciela języka polskiego z Dębnicy Kaszubskiej, Jerzego Fryckowskiego. Spotkanie było prezentacją jego najnowszego tomiku poezji zatytułowanego „Dokonało się”. Tomik składa się z 14 wierszy, w których autor zawarł drogę pełną cierpienia – od momentu zachorowania na covid i przyjazdu covidowej karetki po śmierć i spalenie skażonych ubrań. Liczba 14 nie jest przypadkowa i nawiązuje bezpośrednio do 14 stacji drogi krzyżowej. Wiersze dopełnione są wymownymi grafikami Andrzeja Boja Wojtowicza, artysty z miejscowości Kowary pod Karpaczem.

Jest to droga krzyżowa, ale tak współczesna – uważa Jerzy Fryckowski. – Widać to wszystko, co nas dotyczyło przez te dwa lata, kiedy mieliśmy problem z odwiedzaniem grobów, kiedy część się buntowała, czy będziemy się szczepić czy nie, kiedy część osób przeżywała wielkie tragedie osobiste. Mojej rodziny na szczęście to nie dotknęło, ale kilkunastu znajomych poetów, malarzy musiałem w tym czasie pożegnać. Czasami człowiek patrzył na te dane w telewizji i pokazywali, że 39 ofiar, a ja wiedziałem, że jedną z tych osób jest mój przyjaciel, poeta Piotrek Szczepański z Gdańska.
Następnie odbyło się czytanie poezji oraz dyskusja o tekstach. Zgromadzeni przyznali, że wiersze dostarczyły im wielu wzruszeń i skłoniły do refleksji nad rzeczywistością, w której żyjemy. Zwrócono także uwagę, że wymowa wierszy jest przygnębiająca, jednak ostatnie słowa w nich zawarte dają pewną nadzieję, którą autor pozostawia czytelnikom. Spotkanie było także okazją do pogratulowania pisarzowi niedawno otrzymanej przez niego Literackiej Nagrody im. Juliusza Słowackiego, przyznawanej przez Związek Literatów Polskich. Wieczór uświetniła pięknym, delikatnym wokalem Natalia Sędzicka, najlepsza uczennica Jerzego Fryckowskiego, która obecnie kontynuuje naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku.

Trudno mi mówić na temat własnych wierszy – nie kryje Jerzy Fryckowski. – Wolę pisać i mam nadzieję, że będzie przybywało czytelników, którzy z tą książką będą chcieli się zapoznawać i jeżeli mogę, to zapraszam na kolejne spotkanie. Odbędzie się ono za dwa tygodnie w spichlerzu o godzinie 16.30. Natalia też będzie śpiewała, więc zapraszam słupszczan na to spotkanie.

Jerzy Fryckowski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów literackich, wydał ponad 20 tomików poezji, a jego wiersze znajdują się w prawie 400 almanachach i antologiach. Po zakończeniu wieczoru poetyckiego chętni mogli zakupić tomik i otrzymać autograf poety. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.