K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uczeń i aplikacja

0

Teodor Wolski, uczeń klasy III E I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku stworzył aplikację szkolną na telefon, która ma pomóc młodzieży w komunikacji. Aplikacja nazywa się „Schoola” i jest dostępna na iPhone’a i Androida. Dzięki niej uczniowie mogą korzystać m.in. z funkcji tablicy ogłoszeń oraz szkolnego spotted.

Szkolna aplikacja „Schoola” miała swoją oficjalną premierę w miniony poniedziałek, a powstała z myślą o uczniach I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Jej współautorem jest Teodor Wolski, uczeń klasy 3E, którego ideą było umieszczenie w jednym miejscu wszystkich spraw związanych z życiem szkoły. Łącznie w projekt zaangażowanych było 5 osób, którym stworzenie apki zajęło 4 miesiące. Dzięki temu rozwiązaniu młodzież może sprawnie komunikować się między sobą. Aplikacja składa się z kilku funkcji, a jedną z nich jest szkolna tablica ogłoszeń, która umożliwia uczniom dodawanie wiadomości.

Przede wszystkim cała aplikacja jest przede wszystkim po to, aby ogarnąć chaos komunikacyjny między uczniami w szkole. Polega to na tym, że dostarczamy tablicę ogłoszeń uczniom, taki feed, na którym mają oni pole do kreowania różnych zdarzeń oraz pisania o swoich potrzebach – np. ktoś potrzebuje jakiejś ładowarki, książki czy może jest jakieś ogłoszenie samorządu. Wtedy jest to bardzo łatwy sposób dotarcia do wszystkich uczniów i zwiększenia ich zaangażowania w życie szkoły – mówi Teodor Wolski, uczeń I LO z klasy III E.
Aplikacja „Schoola” może więc pomóc w zbudowaniu silnej społeczności licealnej oraz zżycie się uczniów ze szkołą. Korzystający z tej technologii mogą też poznawać inne osoby według ich zainteresowań. Nigdy wcześniej poznanie kogoś z podobnymi zainteresowaniami nie było łatwiejsze. To jednak nie wszystkie udogodnienia, jakie umożliwia aplikacja. Uczniowie mogą zadawać pytania, a nawet umówić się na spotkanie ze szkolnym psychologiem.

Dostarczamy również spotted, który jest bardzo powszechnym, popularnym sposobem rozrywki w szkole, gdzie ludzie piszą anonimowe posty i jest jakaś dyskusja. Jednym z ważniejszych modułów, jak sądzę, jest też to, ze za pomocą jednego kliknięcia można się umówić do szkolnego psychologa. Pomaga to też w ten sposób, że umawiając się do psychologa, mamy mail, telefon, facebook, instagram czy librus, a więc jest to już duża liczba tych komunikatorów i nie jest to scentralizowane, przez co szkolny psycholog nie ma jednego miejsca z całym grafikiem, tylko musi agregować wszystkie te komunikaty i robi się jeden wielki bałagan – mówi Teodor Wolski a nasze rozwiązanie pozwala umówić się za jednym kliknięciem oraz automatycznie tworzyć naszemu psychologowi taki grafik.
Jak twierdzi uczeń, programowaniem zaczął interesować się niedawno, na co silny wpływ miała nauka zdalna podczas pandemii. Nadal zamierza przy tym rozwijać i udoskonalać swoją aplikację, co jest ciekawe tym bardziej, że nie chodzi do klasy o profilu informatycznym, tylko humanistycznym.
Aplikacja „Schoola” jest dostępna na iPhone’a i Androida i powstała w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii”. To pierwsza w Polsce olimpiada, która nie polega na nauce z podręczników, tylko na zrealizowaniu w prawdziwym życiu autorskiego projektu społecznego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.