K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga na linki

0

Coraz częściej ofiarami oszustów padają osoby wystawiające rzeczy na sprzedaż na portalach internetowych. Ostatnio ofiarami oszustów padła 49-letnia kobieta oraz jej 14-letni syn, którzy wystawili na sprzedaż koszulki. Stracili łącznie 6 tysięcy złotych.

Ofiarą oszustów można paść, nie tylko kupując rzeczy przez internet, ale również wystawiając je na sprzedaż. Po zamieszczeniu oferty na popularnych platformach internetowych oszuści kontaktują się z potencjalną ofiarą, przekonując, że są zainteresowani zakupem, a w celu otrzymania płatności, należy wejść w przesłany link i podać adres mailowy. Taka sytuacja przydarzyła się 49-letniej kobiecie.

– Zgłosiła się do nas 49-letnia mieszkanka powiatu słupskiego, która wspólnie z 14-letnim synem postanowiła sprzedać w internecie koszulki. Już po około 30 minutach po wystawieniu tych przedmiotów na jednym z portali sprzedażowych odezwała się aplikacja, która poinformowała kobietę o tym, że jest osoba zainteresowana kupnem tych ubrań. Następnie na skrzynkę mailową tej kobiety został przesłany kod QR z instrukcją polegającą na tym, że trzeba go zeskanować i zalogować się na konto swojego banku, co również ta kobieta uczyniła – informuje st. sierż. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Już po chwili zaczęły przychodzić esemesy z aplikacji bankowej, które informowały o tym, że z jej konta są przelewane różne kwoty pieniędzy. W wyniku tego oszustwa nie udało się sprzedać koszulek, natomiast z konta kobiety zginęło łącznie 6 tysięcy złotych. Przestrzegamy, żeby nie wchodzić w te linki, nie podawać danych jak numer klienta do konta bankowego albo np. hasła, które zaloguje nas do tego konta, ani nie instalować na naszych urządzeniach, takich jak telefony, komputery czy tablety, różnych aplikacji, które oszust może później zdalnie wykorzystać do zalogowania się na nasze konto i wypłacić pieniądze, czy to z bankomatu, czy przelać na jakieś inne konto, w którego jest posiadaniu.

Problem z oszustami jest tak poważny, że w ostatnim czasie jeden z popularnych sklepów internetowych napisał wielostronicowy poradnik o metodach oszustów, czyli jak nie paść ich ofiarą. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.