K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Slam poetycki

0

W piątek, 25 marca, w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku odbył się I Pomorski Slam Poetycki zatytułowany Wolność kocham i rozumiem Solidarni z Ukrainą. Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Poezji.

Piątkowy I Pomorski Slam Poetycki zatytułowany Wolność kocham i rozumiem” Solidarni z Ukrainą zorganizowano w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy ulicy Jaracza w Słupsku. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Poezji. Slam był też formą wyrazu solidarności z Ukrainą oraz zapowiedzią zbliżającej się XXVIII Pomorskiej Wiosny Literackiej.

Wyjątkowe to dla nas wydarzenie, I Pomorski Slam Poetycki. Jeszcze tego typu wydarzenie nie było organizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku. O tym, jak szczególne było to wydarzenie, może świadczyć fakt, ze zapisało się około 20 uczestników. Nie wszyscy mieli odwagę przyjść dzisiaj, ale było ich około 10, bardzo szczególnych, i ze Słupska, i z miejsc oddalonych od Słupska – mówi Agata Szklarkowska dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.
Rywalizacja była niezwykle zacięta. Rozegrano kilka rund eliminacyjnych, a następnie półfinał i finał. W każdym z etapów w szranki stawało dwóch uczestników, którzy na prezentację wierszy mieli po 2 minuty. Po każdej rundzie następowało głosowanie publiczności poprzez podnoszenie w górę kart w kolorach ukraińskiej flagi – niebieskiej i żółtej. Łącznie poeci zaprezentowali kilkadziesiąt wierszy, a o przejściu do następnego etapu decydowały pojedyncze głosy.

Ostatecznie zwyciężył Jarosław Juchniewicz, poeta pochodzący z Bytowa. Zaprezentował on wiersze zatytułowane Opętanie, Nadzieja na krańcu drogi, Od nowa, Boska przestrzeń, Czy będzie jeszcze i Wolność. Drugie miejsce zajął słupski poeta i pieśniarz, Grzegorz Chwieduk. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody finansowe. Zmagania konkursowe prowadziła Łucja Dudzińska, poetka, zwyciężczyni Slamu Wartal 2010 oraz fundatorka i prezes Fundacji Otwartych Na Twórczość FONT.

Poziom oczywiście bardzo wysoki, bardzo intrygujący, padły wspaniałe słowa patriotyczne, słowa pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem” i temu hasłu uczestnicy starali się hołdować. Były też wspaniałe wiersze dotyczące Ukrainy. Uważam, ze była to faktycznie piękna uczta słowa – mówi Łucja Dudzińska. Wielką niespodziankę sprawił nam jeden z poetów słupskich, który mówił, że dopiero dzisiaj dowiedział się o slamie. Przyszedł do nas z jednym czy dwoma wierszami i okazuje się, że przeszedł do kolejnej rundy, ale nie miał już kolejnych wierszy, tak więc jak na prawdziwy slam przystało, improwizował i również zyskał dużą aprobatę publiczności.

I Pomorski Slam Poetycki Wolność kocham i rozumiem Solidarni z Ukrainą zorganizowany został przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku, Stowarzyszenie Edukacyjne Volumin oraz FONT – Fundację Otwartych na Twórczość. Jak zapowiadają organizatorzy, kolejny slam poetycki odbędzie się za rok. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.