K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Elektryczny transport

0

Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku zamierza zakupić sześć nowych autobusów elektrycznych. Dostawcą pojazdów ma zostać zlokalizowana w mieście firma Scania. Przedsiębiorstwo zobowiązało się dostarczyć autobusy za ponad 16 milionów złotych.

Już w drugiej połowie 2023 roku na ulice Słupska wyjechać ma sześć nowych autobusów elektrycznych. MZK na ten cel przeznaczyło 21 milionów złotych, z czego ponad 70 procent kwoty stanowi dofinansowanie z rządowego programu „Zielony transport publiczny”. W przetargu na dostarczenie pojazdów wystartowały dwie firmy.

Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm, w skład którego wchodzi Scania Polska S.A., które nam zaoferowało autobusy oraz firma Ekoenergetyka-Polska S.A., która będzie odpowiedzialna za przygotowanie infrastruktury do ładowania autobusów – mówi Anna Szabłowińska, rzecznik prasowy MZK w Słupsku. – Drugą ofertę złożyła firma Solaris Bus&Coach spod Poznania, ale była ona sporo droższa i dlatego nasz wybór padł na naszego, można powiedzieć rodzimego producenta, firmę Scania, która mamy na terenie miasta. W ciągu najbliższych trzech tygodni liczymy na podpisani umowy z oferentem, byśmy mogli jak najszybciej obustronnie przystąpić do realizacji zamówienia, czyli wyprodukowania autobusów oraz przystąpienia do budowy trzech ładowarek dwustanowiskowych, które będą usytuowane na terenie bazy transportowej w Kobylnicy oraz jednej ładowarki pantografowej, która będzie usytuowana na naszej pętli przy ulicy 11 Listopada.

Warunkiem, jaki musiały spełnić firmy oferujące wykonanie infrastruktury i autobusów, było posiadanie doświadczenia w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych. Autobusy mają zostać dostarczone już w czerwcu przyszłego roku, jednak dla bezpieczeństwa MZK planuje wypuścić pierwsze „elektryki” na trasy w lipcu 2023 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.