K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Stypendia kulturalne

0

Podczas wczorajszej (28 marca) konferencji prasowej prezydent miasta Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej wręczono stypendia w dziedzinie kultury. W tegorocznej puli nagród znalazło się 25.000 zł, które rozdysponowano pomiędzy pięć osób.

Wyniki tegorocznej edycji stypendiów w dziedzinie kultury prezydenta Słupska dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury ogłoszono podczas wczorajszej konferencji prasowej władz miasta. Łącznie wpłynęło 14 wniosków, a komisja, która rekomendowała prezydentowi swoje propozycje miała do dyspozycji 25 tys. złotych. Twórcy zgłosili wiele ciekawych, autorskich pomysłów m.in. na film z rysem historycznym, warsztaty teatralne, wydanie książek, tomików poezji, multimedialną grę miejską, organizację koncertów z okazji jubileuszu zespołu rockowego, a nawet pokaz magii oparty na twórczości Witkacego. Ostatecznie stypendia przyznano pięciu osobom. Stypendium w wysokości 4200 zł otrzymał Piotr Steć na realizację projektu „Pisankowy Słupsk”, którego celem będzie przygotowanie wystawy poświęconej 121. urodzinom słupskiego ratusza.
– Takie stypendium to jest wyróżnienie, a finałem tego stypendium będzie wystawa w naszym ratuszu – mówi Piotr Steć, prezentując jedną z swoich pisanek. – To jest tylko namiastka tego, co będzie można zobaczyć. Zapraszam 4 lipca i jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.
Stypendium w wysokości 5.000 zł otrzymał Stanisław Pardo na projekt „City on Smile”. Projekt ma być humorystycznym cyklem spotkań typu stand up o tematyce miejskiej, poświęconym bieżącym sprawom słupszczan. Natomiast 3.000 zł uzyskał historyk, prof. Wojciech Skóra z Akademii Pomorskiej w Słupsku na wydanie książki naukowej „Słupsk w 1945 r. Miasto okresu przełomu w relacjach Niemców, Sowietów i Polaków”.

To bardzo mile uznanie, choć wydanie książki jest bardzo kosztowne i stypendium jest tylko elementem tego przedsięwzięcia – zauważa prof. dr hab. Wojciech Skóra z Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. – To jest finał kilkuletniej pracy nad książką, która ma być słupskim odpowiednikiem tego, co wydano już w Gdańsku, Szczecinie o roku zerowym miasta. Ten rok zerowy, szczególnie na ziemiach zachodnich i północnych był dramatyczny. Rok 1945 to jest pięć miesięcy Polaków władzy nad miastem, pięć miesięcy sowietów władzy nad miastem i dwa pierwsze miesiące władzy niemieckiej. Cieszę się bardzo, że udało mi się zdobyć wiele rosyjskich, sowieckich dokumentów, bo w obecnej sytuacji politycznej obawiam się, że powoli rosyjskie archiwa będą się dla nas zamykać. Ja zdążyłem.
Środki w kwocie 4.750 zł przekazano też zespołowi muzycznemu Junon Kyanon na wydanie płyty w profesjonalnym studio nagrań i realizację teledysku na terenie Słupska. Najwyższe stypendium wynoszące 8.000 zł otrzymał zawodowy fotograf Piotr Ziębakowski. Jego zadaniem będzie przygotowanie plenerowej wystawy fotografii portretowej, której bohaterami będą „zwykli-niezwykli” mieszkańcy Słupska – otwarci, życzliwi i odkryci na ulicach miasta. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.