K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Turniej szachowy

0

W świetlicy Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku odbył się II Turniej X Edycji Grand Prix Słupska w szachach szybkich P-15. Zwycięzcą turnieju został słupszczanin Grzegorz Hilarecki.

Szachy w Słupsku, za sprawą Integracyjnego Klubu Sportowego Zryw, mają wielu miłośników, dowodem tego jest jubileuszowe X Grand Prix Słupska. Tegoroczna edycja pojedynków w królewskiej grze zaskoczyła organizatora swoją frekwencją.

Już na pierwszym turnieju było 21 osób, a dzisiaj mamy 24 osoby grające – informuje Mirosław Mirynowski, prezes IKS „ZRYW” Słupsk. – Dużo się dzieje, są duże przetasowania, więc niespodzianki się pojawiają. Pierwszy turniej mamy za sobą, a dzisiaj drugi w cyklu. W każdej rundzie jest niespodzianka. Jest ciekawie i dynamicznie. Jeżeli frekwencja będzie nadal zwyżkować, to trzeba będzie pomyśleć o zmianie lokalu na rozgrywki, bo w świetlicy przy Sienkiewicza może być za ciasno.

Popularność tych rozgrywek rośnie i w pierwszych tegorocznych turniejach, poza miejscowymi szachistami, uczestniczyli także zawodnicy z innych regionów.

Jest solidny zaciąg z Ukrainy i to cieszy, bo robi się nam Grand Prix międzynarodowe – mówi Mirosław Mirynowski. – Zwłaszcza, że jest to jubileuszowy dziesiąty cykl. Ukraińcy to w większości bardzo dobrzy zawodnicy i są w czubie tabeli.

Jak w każdej edycji turniejowej, gra się systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund i tempem po 15 minut na partię dla zawodnika. Już dawno nie było tak zaciętej rywalizacji jaka towarzyszyła szachistom na 64 polach. W najlepszej formie drugiego turnieju był Grzegorz Hilarecki, który w 9 partiach zdobył 7 punktów. Na miejscu drugim, z dorobkiem 6,5 pkt uplasował się Michał Gulbiński, tyle samo punktów zdobył Dymitr Zarzecki, który był trzeci. O tej kolejności zdecydowały partie zakończone remisami.

W klasyfikacji generalnej po dwóch turniejach prowadzi słupszczanin Michał Gulbiński, który zgromadził 55 pkt, na miejscu drugim z dorobkiem 40 punktów znajduje się Dymitry Aniskievich z Ukrainy. Trzecim zawodnikiem w klasyfikacji jest Jerzy Walawicz z Dębnicy Kaszubskiej, który zgromadził 37 pkt. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań szachowych czuwał sędzia główny Brunon Studziński.

Trzeci turniej tej cyklicznej imprezy zaplanowano wyjątkowo na sobotę 9 kwietnia. Początek o godzinie 10. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.