K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Judo „Gryfek 2022”

0

W Słupsku odbył się VII Ogólnopolski Turniej Judo Dzieci „Gryfek 2022” z roczników 2013-2014 oraz 2011-2012. Mali wojownicy Towarzystwa Sportowego Gryf Słupsk zdobyli łącznie 26 medali.

Hala sportowa Centrum Lekkoatletycznego w Słupsku na jeden dzień zmieniła się w arenę walk judo. Podczas uroczystego otwarcia minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych na początku roku byłych trenerów Gryfa Słupsk Ireneusza Górczyńskiego oraz Jerzego Welanda. Były też i miłe chwile. Paulina Pacucha, trenerka TS Judo Gryfa Słupsk otrzymała 1 Dan nadany przez Polski Związek Judo, a Krzysztofa Szrajdę wyróżniono statuetką za pomoc w dotychczasowej działalności.

Po raz kolejny organizujemy turniej dla dzieci młodszych Gryfek – mówi Lidiusz Kazior, trener TS Judo Gryf Słupsk. – Jesteśmy zadowoleni, ponieważ wszystkie rozesłane zaproszenia zostały potwierdzone. Klub ma 30-osobową reprezentację z roczników 2011- 2014. To świadczy o tym, że popularność judo w tych rocznikach jest duża. Oczywiście chcielibyśmy, żeby nas było jeszcze więcej, ale cieszymy się, że tutaj podopieczni Pauliny Pacuchy, Piotra Kaziora, Ireny Waszkinel tutaj startują i robią pierwszy krok w stronę dobrego judo.

Na czterech matach, w 29 kategoriach wagowych, rywalizowało blisko 200 młodych judoków i judoczek z dwunastu klubów całej Polski. Wśród liczących się klubów judo walczyli między innymi zawodnicy z TS Judo Gryf Słupsk, Truso Elbląg, Gwardii Koszalin, Olimpii Grudziądz, Orła Kończewo, GKS-u Żukowo i Piasta Wrzeście. Nie zabrakło również klubów z Trójmiasta.

Żaden z zawodników nie oszczędzał się. Walczono z wielką zaciętością, potwierdzając dobre przygotowanie techniczne. Początkujący, którym brakowało jeszcze techniki, nadrabiali ją wielkim sercem do walki.

Z grona zawodników TS Judo Gryf Słupsk na wyróżnienie zasługują Aleks Mackus, Iga Kawałek, Anastazja Przybyszewska, Marko Gwiżdż, Kamil Jędrzejewski i Igor Pietrzak. Słupszczanie zdobyli łącznie 27 medali – 7 złotych i tyle samo srebrnych, a do tego dorzucili 13 brązowych. UKS Orzeł Kończewo zdobył trzy medale – jeden złoty i dwa srebrne. Były one sukcesem Aleksandry Przyborek, Piotra Kłobucha i Jana Niewiadomskiego. UKS Piast Wrzeście wrócił z turnieju z ośmioma medalami, trzema srebrnymi i pięcioma brązowymi. Najlepsi to Szymon Ziobro, Michał Rugała, i Julia Nowak. Jednakże na wyróżnienie zasługują wszyscy, którzy wystąpili w turnieju Gryfka, chociaż na podium stawali tylko najlepsi. Dla Aleksa Mackusa (TS Judo Gryf Słupsk) pierwszy medal od razu okazał się złoty, a judo trenuje dopiero od 1,5 roku. Ten czas wystarczył jednak, by z przekonaniem powiedzieć, że nie zamieniłby tej dyscypliny na żadną inną.

Myślę, że dla tych młodych zawodników to są ogromne emocje – mówi Lidiusz Kazior. – Miałem okazje rozmawiać z jedną z babć, która bardzo przeżywa występy wnuka, a wcześniej trenowały judo jej dzieci. Dla nas,. Trenerów to frajda, że są rodzinne tradycje kontynuowania judo przez pokolenia. Bardzo nas cieszy, że tutaj przychodzą, wszyscy świetnie się bawią i mają okazje oglądać sport w takim fajnym wykonaniu.

Trenerzy Gryfa Słupsk, Piasta Wrzeście i Orła Kończewo mogą być dumni z sukcesów medalowych swoich podopiecznych. Już za rok kolejny „Gryfek”. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.