K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Trwa zbiórka darów

0

W starej hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Partyzantów oraz w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ulicy Niedziałkowskiego nadal trwa zbiórka darów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Obecnie najbardziej potrzebne są ubrania dla młodzieży i wszelkie przybory szkolne.

Dwa najważniejsze punkty zbiórki darów dla uchodźców wojennych z Ukrainy znajdują się w starej hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Szarych Szeregów (wejście od strony ulicy Partyzantów) oraz w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ulicy Niedziałkowskiego. Taka sytuacja ma miejsce od półtora miesiąca, czyli od rozpoczęcia napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Do SCOPiES można przynosić wyłącznie artykuły spożywcze i chemiczne. W hali przy ulicy Partyzantów wydawane są głównie ubrania. Znajduje się tam kilka działów. Jest dział dziecięcy, młodzieżowy oraz dla osób dorosłych – osobny dla kobiet i mężczyzn. Obecnie najbardziej potrzeba ubrań dla młodzieży. Przynosić można buty, spodnie, koszule, T-shirty czy bluzy, których już się nie nosi, ale które nadal są w dobrym stanie. Dla dzieci potrzebne są przybory szkolne, w tym: zeszyty, długopisy, plecaki, kredki, mazaki, kolorowanki czy zabawki. W obu punktach codziennie w pocie czoła pracują wolontariusze, którzy przyjmują, segregują, układają i w końcu wydają potrzebne rzeczy Ukraińcom. Służą im też pomocą i dobrą radą.

Ludzie przychodzący tutaj nie wiedzą jak się zachować – mówi wolontariusz Remigiusz Ciunczyk. – Jedni płaczą, inni się wstydzą, kolejni pokazują nam wizę, że są uchodźcami. My tego nie sprawdzamy, chociaż w rozmowach z nimi widać, że są przestraszeni, przejęci. Często pytają, czy możemy im pomóc w znalezieniu pracy, więc to jest piękne, że oni chcą się angażować, chcą pracować. Wiele osób, które nie mają pracy, przychodzi już na drugi dzień do nas jako wolontariusze. Osoby przyjeżdżające z Ukrainy, często młodzież, angażują się w pomoc swoim pobratymcom. A nam cały czas brakuje wolontariuszy. Nie możemy przyjmować ich z jednej szkoły, bo przecież młodzież się uczy, więc staramy się rozmawiać w różnych szkołach z uczniami i nauczycielami, zachęcać młodzież do przychodzenia tutaj i pomocy.
Według szacunkowych obliczeń, każdego dnia przez punkt przy ulicy Partyzantów przewija się nawet ponad 300 osób. Wolontariusze twierdzą, że w większości są to nowe twarze. Nastroje wśród uchodźców z Ukrainy – co zrozumiałe – nie są dobre. Panuje rozgoryczenie, smutek i strach. Uchodźcy są też pełni wdzięczności dla Polaków za organizowanie zbiórek i okazywaną pomoc.

Dziękujemy za waszą pomoc – mówi Olesia Miahkova, Ukrainka z obwodu sumskiego. – To naprawdę ma wielkie znaczenie, bo ludzie tego potrzebują. Bardzo potrzebujemy rzeczy, które dostajemy. Bardzo jesteśmy wdzięczni za to. Ci ludzie, którzy pomagają, rozumieją naszą sytuację. Bardzo dużo pomagają. Dziękujemy bardzo za wszystko
– Ja tak samo, jestem bardzo wdzięczna za pomoc, która okazujecie Ukraińcom – zapewnia Tania Malovychko, Ukrainka z obwodu sumskiego. – Mam nadzieję, że będzie wszystko w porządku i u nas, i u was. I że to się niedługo zakończy. My jesteśmy takimi samymi ludźmi. Żeby wszystko było w porządku i tam, i tu. Dziękujemy bardzo za taką pomoc. Oby Bóg was chronił za okazaną pomoc.
Niektórzy uchodźcy mają nadzieję na unormowanie sytuacji i powrót do własnych domów po ewentualnym zawieszeniu broni. Inni, są już pogodzeni z faktem utraty ojczyzny i mówią wprost, że Ukrainy nie będzie. Przypominają też o planach Putina o utworzeniu Noworosji.
– Ja myślę tak, że zabiorą terytorium centralnej Ukrainy, a Przykarpacie i Zakarpacie pójdzie do Polski – nie kryje obaw Olesia Miahkova, Ukrainka z obwodu sumskiego. – Ukrainy nie będzie, a jej część przejmie Rosja. Ja tak myślę. Putin planuje zrobić Noworosję.
Według najnowszych danych, od początku rosyjskiego ataku zbrojnego na Ukrainę do Polski uciekło już ok. 2,5 mln Ukraińców. Dodatkowe informacje o pomocy dla uchodźców można uzyskać na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Słupsku.
(opr. rkh)

www.slupsk.pl/ratusz/aktualnosci/slupsk-ukrainie-zbiorcze-informacje-cz.-1

www.slupsk.pl/ratusz/aktualnosci/slupsk-ukrainie-zbiorcze-informacje-cz-2

slupsk-ukrainie.pl/pl/home 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.