K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Plastusie z ZSI

0

Kilkoro uczniów z działającego przy Zespole Szkół Informatycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku stworzyło grupę „Plastusie”, której zadaniem była pomoc w rozwoju artystycznym niepełnosprawnej młodzieży. W tym celu zainicjowali serię zajęć dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy pierwszej działającego przy Zespole Szkół Informatycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku zostali partnerami młodzieżowego projektu pn. „Plastusie”. Projekt jest realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Grupa składa się z około 10 osób, które zdecydowały się pomóc w rozwoju artystycznym niepełnosprawnej młodzieży i pobudzić jej kreatywność. W tym celu zorganizowali serię sześciu zajęć plastycznych zatytułowanych „Wiosna” dla niepełnosprawnych podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.

W tym roku zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi – informuje Marcin Szcześniak, uczeń klasy 1 B Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. – Pomagamy im rozwinąć się artystycznie i otworzyć się na ludzi.
– Naszym głównym celem było zacieranie granic między osobami niepełnosprawnymi oraz nami – wyjaśnia Wiktoria Depka Prądzyńska, uczennica klasy 1 B Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. – Żeby nie czuli się wykluczeni ze społeczeństwa, żeby czuli się takimi samymi jak my. Powitali nas bardzo ciepło. Młodzież była bardzo otwarta. Większość była w naszym wieku. Bardzo się do nich przywiązaliśmy. Byli szczęśliwi, a z czasem, widząc ich zaangażowanie, dawało nam to większą motywacje do pracy. Byliśmy jeszcze bardziej chętni, aby przyjeżdżać do nich na zajęcia oraz wymyślać nowe pomysły.
Wśród wielu zadań było m.in. wykonywanie krokusów z bibuły krepiny oraz namalowanie wiosennych pejzaży. Tworzono też zwierzęce origami oraz logo projektowe. Ideą zajęć było ukazanie, że sztuka może łączyć, a pracą manualną można się bawić i sprawiać radość innym. Ważne było także udowodnienie, jak istotną rolę w procesie terapii osób ze szczególnymi potrzebami może pełnić sztuka.

Robiliśmy różne rzeczy, żeby im się nie nudziło, ale okazało się, że było to dla nich bardzo łatwe – podkreśla Maria Augustynowicz, uczennica klasy 1 B Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. – Między innymi robiliśmy kwiatki z bibuły, puzzle, na których miały narysować swoje zainteresowania. Puzzle wyszły bardzo kreatywnie. Na przywitanie wiosny zrobiliśmy wspólną marzannę, upiekliśmy przepyszne ciasteczka. Jedne spotkania były w naszej placówce. Malowaliśmy na sztalugach martwą naturę, która była dostosowana do osób niepełnosprawnych, czyli jeżeli mieliśmy osobę niewidomą, to daliśmy jej rzeczy, które mogła podotykać. Zrobiliśmy też cyjanotypię. Na ostatnich zajęciach zrobiliśmy też mural na materiale, żeby mogły to wykorzystać, bo bardzo lubią tańczyć i może być dla nich tłem. Bardzo fajne z tego wyszły zdjęcia.
To nie koniec działalności grupy „Plastusie”. Już niedługo rozpoczną oni współpracę ze Słupskim Ośrodkiem Kultury, tworząc i realizując wspólnie działania na bazie projektu. Celem nowego zadania jest organizacja wystawy prac, której autorami będą Plastusie i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.