K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wystawa prac studentów

0

Wczoraj w galerii Ośrodka Teatralnego Rondo odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „PhotoArea V”. Wystawa jest prezentacją prac zrealizowanych przez studentów stopnia magisterskiego Uniwersytetu Gdańskiego.

Od wczoraj w galerii Ośrodka Teatralnego Rondo można oglądać wystawę fotograficzną „PhotoArea V”. Wystawione prace zostały przygotowane przez 14 studentów magisterskich studiów dziennikarskich Uniwersytetu Gdańskiego, którzy specjalizują się w fotografii medialnej i reklamowej. Prace powstawały pod okiem prowadzących zajęcia prof. dra hab. Zbigniewa Treppy oraz dr hab. Karoliny Aszyk.

– Naszym celem jest to, żeby ta fotografia miała szerszy aspekt, o charakterze bardziej medialnym, stąd też kładziemy duży nacisk w edukacji na to, żeby najpierw był projekt, namysł, potem realizacja. Oczywiście nie rezygnujemy też z takich działań, które są czysto reporterskimi działaniami, ale nie one są tutaj najważniejsze. Najważniejsze jest to, w jaki sposób myśl jest przełożona na obraz – mówił prof. dr hab. Zbigniew Treppa.

– Staramy się w taki sposób państwa prowadzić – kierowała swoje słowa do studentów dr hab. Karolina Aszyk – żeby podchodzić do każdego z państwa indywidualnie. Tak więc jeżeli ktoś ze studentów bardziej odnajduje się w pracy dokumentalnej czy reportażowej, to to będzie właśnie ten dyplom. Jeżeli natomiast dla kogoś jakaś inna sfera jest bardziej interesująca, to będzie to może fotografia związana z reklamą, bardziej medialna. Także w taki różnorodny sposób staramy się państwa prowadzić i stąd prace wyeksponowane tu na wystawie są tak bardzo różnorodne.

Podczas wernisażu obecna była większość autorów prac. Studenci chętnie opowiadali o technikach oraz motywach przeplatających się w ich dziełach. Wystawę otworzył jeden z młodych twórców, dzieląc się z obecnymi podczas uroczystości swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki fotografowania.

– Podzielę się taką refleksją, że zanim poszedłem na studia, miałem do czynienia z fotografią i była to fotografia stricte portretowa – mówi Mateusz Siedlecki, student UG. – Natomiast jedno z moich zdjęć tutaj wyszło poza schemat typowego obrazu portretowego. Jestem z tego dumny i bardzo chciałbym podziękować, że mogę spoglądać z innej perspektywy, nie tylko tej fizycznej, ale także tej filozoficznej, której poddajemy się też podczas seminarium czy wykładów na temat historii fotografii. Jest nam również bardzo miło, że państwo tu przyszli w tak licznym gronie i mamy nadzieję, że te fotografie zapadną w pamięć. Faktycznie może z pozoru każda obecna tu fotografia jest inna, bo reprezentuje każdego z nas, ale wspólnie tworzymy historię, historię fotografii, która kreuje się na naszych oczach i my ją tworzymy. Tworzymy historię, tak jak historia toczy się na naszych oczach. Tak samo pierwszy aspekt, o który zahaczyłem, sytuacja związana z Ukrainą – jesteśmy jako Uniwersytet Gdański bardzo mocno związani, uniwersytet zaangażował się w sytuację pomocy humanitarnej i chcielibyśmy włączyć się właśnie poprzez wizualną narrację. Chcielibyśmy też podziękować, że państwo także wspieracie, bo widzę tutaj barwy, widzę narodowości, słyszę język. Mam nadzieję, że nasze fotografie faktycznie zapadną w pamięć i że będziemy mogli spotkać się tutaj może w przyszłym roku, może za pół roku w lepszej rzeczywistości.

Wystawę prac fotograficznych studentów można oglądać do 29 kwietnia. Wstęp do galerii jest bezpłatny. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.