K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Witkacy i ja

0

Od dziś, 7 kwietnia, w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera można oglądać wystawę prac laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego 2022, zatytułowaną „Witkacy i ja”. Organizatorami wystawy są Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Ekspozycja będzie czynna do 27 kwietnia.

Wystawa prezentuje prace laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego 2022, zatytułowanego „Witkacy i ja”. W konkursie wzięła udział utalentowana artystycznie młodzież z 21 szkół i placówek kulturalnych z całego kraju. Łącznie nadesłano 208 prac, z czego 93 stanowiły prace plastyczne, a 115 fotograficzne. Komisja rozstrzygnęła konkurs 1 kwietnia, a ostatecznie w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera zaprezentowano 45 prac wykonanych przez 35 uczniów. Konkurs miał popularyzować twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także zainspirować młodzież dziełami artysty.

Prace są różnorodne, ale są fascynujące, bo to są prace słupskich artystów, ale i uczniów z całej Polski – mówi Anna Baruk-Bejda, historyk sztuki, MPŚ w Słupsku. – I z tego bardzo się cieszymy, bo konkurs jest ogólnopolski i tak licznie młodzież bierze w nim udział. Komisja zwróciła uwagę przede wszystkim na warsztat artystyczny uczestników, ale tż na inspiracje. Czym inspirowali się uczniowie. Głównie była to firma portretowa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Były też odniesienia do teatru, fascynacji Witkacego fotografią, jego maszynami, destrukcją.
Prace zostały wykonane w różnych technikach. Są wśród nich pastele i akryle, grafiki, rysunki, fotografie oraz prace wykonane metodą sitodruku barwnego z kolażem. Na uwagę zwracają obrazy pt. „Refleksja” autorstwa Marcela Łazorka, „Witkacy moją ręką” Oliwii Jury oraz „W objęciach szaleństwa” Wiktorii Wrześniewskiej. Prace te zajęły kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce.
– Są z liceów sztuk plastycznych – informuje Anna Baruk-Bejda. – W pracy, która zajęła drugie miejsce artystka zwraca uwagę na formę. To jest właśnie szczególne odniesienie do Witkacego, do jego twórczości artystycznej. On przywiązywał szczególną wagę do formy artystycznej i ona w tej pracy wybija się na pierwsze miejsce.
Organizatorami wystawy są Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Prace laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego 2022 „Witkacy i ja” można oglądać w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera do 27 kwietnia. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.