K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jeździmy bezpieczniej

0

Od 1 stycznie bieżące roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Za przekroczenie prędkości i inne przewinienia obowiązują dużo wyższe kary finansowe niż w latach ubiegłych. Statystyki z trzech ostatnich miesięcy wskazują, że wyższe kary przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Według statystyk policyjnych po wprowadzeniu wyższych mandatów za przewinienia drogowe znacząco spadła liczba przypadków przekraczania prędkości w powiecie słupskim. Przypomnijmy, że od 1 stycznia wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, w którym kary za przekroczenie prędkości oraz inne przewinienia często kończą się dla kierowców mandatem w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

– Na podstawie codziennej służby policjantów można stwierdzić, że kierowcy zarówno w Słupsku, jak i w powiecie słupskim jeżdżą wolniej. Takimi danymi, które pozwalają nam na stwierdzenie tych faktów, są m.in. informacje o zatrzymanych prawach jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 51 km/h w terenie zabudowanym. W styczniu, lutym i marcu 2021 roku funkcjonariusze słupskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy 92 kierowcom, którzy zdecydowali się mocniej nacisnąć na pedał gazu w terenie zabudowanym, natomiast w analogicznym okresie bieżącego roku interweniowali wobec 42 kierowców, którzy jechali niezgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ograniczeń prędkości – informuje sierż. szt. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Jak widać, ten zdecydowany spadek liczby zatrzymanych praw jazdy aż o 55 procent jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące.

Spadła również liczba interwencji policji drogowej. W pierwszym kwartale 2021 roku policjanci skontrolowali 3.069 kierowców, a w 2022 roku – 2.861. Mniej interwencji nie oznacza jednak, że kierowcy bardziej stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Za przekroczenie dozwolonej prędkości funkcjonariusze nadal zatrzymują dziennie około 30 kierujących pojazdami. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.