K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kiermasz ozdób wielkanocnych

0

Dziś, 8 kwietnia, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Słupsku odbyła się wystawa ozdób wielkanocnych. Swoje rękodzieła zaprezentowali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy, Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach oraz czterech domów pomocy społecznej z powiatu słupskiego.

Dzisiejsza wystawa ozdób wielkanocnych rozpoczęła się o godzinie 10 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Słupsku. Na wszystkich, którzy dziś przemierzali ulicę Szarych Szeregów czekały stoiska po brzegi wypełnione świątecznymi dekoracjami. Wśród niezliczonej ilości przedmiotów znaleźć można było pisanki, kraszanki, palemki, bukszpan, ręcznie robione materiałowe lub ceramiczne baranki, ptaki, kurczaczki, króliczki czy zajączki wielkanocne wykonane z gliny. Rękodzieła przygotowali m.in. podopieczni czterech domów pomocy społecznej w Machowinku, Machowinie, Przytocku i Lubuczewie.

Jesteśmy na tydzień przed świętami Wielkiej Nocy i jest to okazja, żeby zaprezentować ozdoby wielkanocne. Do naszej akcji przyłączyło się 6 instytucji – 4 DPS-y z powiatu słupskiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sycewic i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy. Przed budynkiem Starostwa Powiatowego zaprezentowały one swoje ozdoby – bociany, kurczaki, pisanki, palmy, więc bardzo zakolorowiło się przed budynkiem starostwa – mówi Mateusz Marecki z Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. – Mamy nadzieję, że dzięki temu, że w tym roku postanowiliśmy wyjść przed budynek, frekwencja będzie wysoka i wystawa będzie cieszyła się popularnością wśród słupszczan.
Wielkanocne dekoracje powstały dzięki staranności, cierpliwości i zaangażowaniu osób, które codziennie uczestniczą w zajęciach terapii zajęciowej. Niektóre ozdoby, w tym ręcznie szyte zajączki, zostały wykonane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu i wypchane watoliną. Wielkanocne gadżety wykonano także z filcu, włóczki, drewna i innych materiałów.

– Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Prace wykonywaliśmy trochę ponad miesiąc. Mamy bardzo dużo kolorowych prac, nasi mieszkańcy się spisali, bardzo fajnie spędzaliśmy czas razem – mówi Justyna Petrus-Zarzycka, instruktorka w DPS w Machowinie. – Szyliśmy, wyklejaliśmy, malowaliśmy, czyli wszystko to, co oni lubią i potrafią robić najbardziej. Mamy też ozdoby na korze, wszystko na czasie. Są i wianki, i ozdoby na drabinkach wycinane w drewnie, są też króliczki wycinane z płyt, mamy ozdoby szyte, króliczki, zajączki, kury, jajeczka, wszystko miłe dla dla oczu, w dotyku.

Wśród licznych przedmiotów były też koszyczki wykonane z wikliny, misternie zrobione stroiki, papierowe kwiaty i kartki świąteczne. Dużo pracy i siły wymagało przygotowanie chodników wykonanych na krośnie tkackim.
– To są chodniki tkane przez naszych chłopców w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku, mamy tam terapię tkacką i artystyczną – mówi instruktorka ośrodka Róża Malec. – Chłopcy zajmują się głównie tkaniem dywanów bądź pracami, które dzisiaj chcieliśmy zaprezentować – to prace ręcznie przez nich wykonywane, króliki oplatane sznurkiem, wyroby z cekinów. Na terapię uczęszcza około 30 chłopców, bo jest to DPS dla mężczyzn, chłopców i dzieci, a mamy osoby w wieku od 10 do 60 lat.
Mimo niezwykle wietrznej pogody wystawcy dzielnie prezentowali swoje ozdoby. Porywisty wiatr co rusz przewracał
rękodzieła, ale wiele z nich znalazło swoich nabywców.

Z naszymi mieszkańcami, Anetką i Anią, te wszystkie ozdoby, które tu państwo widzą, przygotowałyśmy – mówi Izabela Rudzińska, instruktorka w DPS w Machowinku. – Oczywiście w procesie tworzenia tych pięknych ozdób brało udział więcej niż 2 osoby, ale niestety nie mogli przyjechać wszyscy, którzy wykonywali te ozdoby. Przygotowywaliśmy się uczciwie cały miesiąc, to było zaangażowanie mega, jak widać po różnorodności wykonanych prac. Tych prac jest tak dużo, jak dużo starczyło zapału naszym twórcom i chęci do ich wykonywania. Tak więc nawet nie miałyśmy okazji, żeby to policzyć, bo po prostu poszłyśmy na żywioł. Mamy tu różności, są jajka z wstążki, jajka z cekinków, własnoręcznie szyta zajączki, malowane figurki, cuda cudeńka, nawet żywe dekoracje w słoiczkach ze świeżymi kwiatkami, króliczki z pomponów, cuda-wianki. Wszystko to oko cieszy i bawi.
Rękodzieła z pewnością staną się idealną dekoracją stołu i domu. Wystawa ozdób wielkanocnych, którą zorganizowało Centrum Kultury Powiatu Słupskiego powróci przed przyszłorocznymi świętami. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.