K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Palmowe Swołowo

0


W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia, w godzinach od 10 do 16, w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się coroczny kiermasz wielkanocny. Wśród wielu przygotowanych atrakcji ogłoszony zostanie werdykt VIII Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.

Najbliższa niedziela, 10 kwietnia, będzie Niedzielą Palmową. Z tej okazji w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się coroczny kiermasz wielkanocny. Na przybyłych gości będą czekać liczne stoiska z rękodziełem i wielkanocnymi ozdobami, wykonanymi przez lokalnych twórców i rękodzielników. Smakosze będą mogli skosztować przysmaków na targu wielkanocnych produktów regionalnych. Na stoiskach kulinarnych, wśród wielu specjałów, nie zabraknie swojskich wędlin i świątecznych wypieków. W bogatym programie wydarzenia znalazły się też m.in. wielkanocne warsztaty z pieczenia wiosennych zajączków oraz tworzenia pisanek i kraszanek. Punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygnięcie VIII Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.

Swołowo i Niedziela Palmowa w Swołowie to już tradycja nasza gminna, ale też Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – mówi Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. – Wprawdzie przez pandemię mieliśmy dwa lata przerwy, ale bardzo się cieszę, że w tym roku możemy zaprosić do Swołowa właśnie w tę niedzielę. Tam jest zaplanowany cykl różnych imprez. Wszystko zaczyna się o godzinie 10 i potrwa do godziny 16. Wydarzeniem związanym typowo z obrządkiem wielkanocnym jest msza o godzinie 11, a po niej przemarsz z palmami na nową część muzeum w Swołowie. Tam odbywają się warsztaty związane z ozdabianiem jaj wielkanocnych, ale będą też stragany, na których można będzie zrobić świąteczne zakupy. Podsumowaniem tego dnia będzie ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Spędzenie Niedzieli Palmowej w Swołowie będzie też dobrą okazją do zapoznania się z ludowymi zwyczajami i dawnymi tradycjami wielkanocnymi pomorskich wsi. Kiermasz wielkanocny jest organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz gminę Słupsk. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.