K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W poszukiwaniu odpowiedzi

0

W miniony piątek, 8 kwietnia, w słupskiej filharmonii odbył się koncert pt. „Poszukując odpowiedzi…”. Słupska publiczność wysłuchała m.in. zaliczanego do arcydzieł muzyki poważnej I Koncertu skrzypcowego g-moll Maxa Brucha, który w partii solowej wykonała znakomita skrzypaczka młodego pokolenia Celina Kotz.

Piątkowy koncert zatytułowany „Poszukując odpowiedzi…” w słupskiej filharmonii rozpoczął utwór amerykańskiego kompozytora Charlesa Ivesa – „The Unanswered Question”, czyli „Pytanie bez odpowiedzi”. Dzieło napisane w 1906 roku posiada umiarkowane tempo i spokojny charakter, a autor dokonał w nim połączenia trzech różnych warstw instrumentalnych. Zabieg ten miał przynieść odpowiedź na odwieczne pytanie o sens życia człowieka. Następnie na scenie pojawiła się wybitna skrzypaczka młodego pokolenia, Celina Kotz. Artystka jest obecnie w 7 miesiącu ciąży, co jednak nie przeszkodziło jej w perfekcyjnym wykonaniu I Koncertu skrzypcowego g-moll op.26 Maxa Brucha.

Pochodząca z pobliskiego Szczecinka 28-letnia skrzypaczka ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu. Uczestniczyła m.in. w konkursie skrzypcowym im. Wieniawskiego, a od czterech lat znajduje się w składzie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 2015 roku gra także w Trio im. Wiłkomirskich.

Ten koncert jest dosyć niedoceniany i stosunkowo rzadko wybrzmiewa w polskich filharmoniach, choć cieszy się coraz większą popularnością – mówi Celina Kotz. – Ja też się bardzo cieszę, że mogę mieć w tym swój mały udział. To koncert na wskroś romantyczny. Nie tak znany,. Jak chociażby koncerty Brahmsa, ale w mojej opinii jest to trochę mniejsza wersja koncertu Brahmsa. Mniejsza, bo trochę krótsza, natomiast w swej strukturze, w brzmieniu bardzo romantyczna. To muzyka, która odwołuje się do takich lirycznych emocji, a jest bardzo efektowna i zróżnicowana.
Koncert zakończyła VII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta, która jest uznawana za jedno z największych arcydzieł w historii muzyki poważnej. Słupskich muzyków już po raz kolejny poprowadził dyrygent gościnny Szymon Morus. Kolejne koncerty z udziałem Orkiestry Sinfonia Baltica odbędą się już po świętach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.