K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Granty dla Tęczy

0

Słupski Teatr Lalki Tęcza otrzymał 5 grantów Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego na realizacje swoich projektów. Dzięki dofinansowaniu w wysokości około 250 tysięcy złotych na wszystkie projekty Teatr Lalki Tęcza poszerzy i wzbogaci swoją ofertę kulturalną.

Od grudnia ubiegłego roku Teatr Lalki Tęcza w Słupsku obchodzi 75-lecie swojej działalności. Dzięki jednemu z pięciu otrzymanych przez teatr dofinansowań Tęcza wyda monografię naukową o historii tej instytucji kultury. Zadanie polegać będzie na przygotowaniu publikacji. Do jej tworzenia zostali zaproszeni wybitni znawcy polskiego lalkarstwa. Na ten cel teatr otrzymał 25 tysięcy złotych. Nie są to jedyne pieniądze, jakie trafiły do słupskiej placówki.

– Najistotniejszy w tym kontekście jubileuszowym jest grant na jubileuszowy Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy. To impreza, na którą będzie się składać przegląd teatrów, głównie oczywiście lalkowych, teatrów formy, ale w szeroko rozumianym pojęciu, czyli – można powiedzieć – teatrów plastyki. Będą temu również towarzyszyć wystawy – wystawa młodej scenografii, wystawa naszych lalek w Muzeum Pomorza Środkowego, lalek ze zbiorów Tęczy, zbiorów bardzo bogatych, bo sięgających aż lat 60. To też ciekawostka, bo żaden teatr w Polsce nie ma tak bogatych zbiorów, jeśli chodzi o zabytkowe lalki – mówi Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza. – Oprócz tego – związany poniekąd z jubileuszem – jubileuszowy objazd Teatru Lalki Tęcza. Tutaj trochę nawiązujemy do naszej tradycji objazdowej i Tęcza wyruszy w teren. Otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie do wyjazdów, więc będziemy mogli tak jak kiedyś, jak Tęcza na początku, jako jedyny publiczny teatr objazdowy, trochę do tej przeszłości nawiązać dzięki temu wsparciu. Udało nam się również uzyskać dofinansowanie na projekt pod tytułem „Noc żywych ballad”. Będzie to spektakl muzyczny, horror – oczywiście lalkowy – na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Bardzo dobrze oceniony został również projekt edukacyjny pt. „Oswoić teatr”. Program ten skierowany będzie do widzów przedszkolnych, aby przygotować ich do pierwszej wizyty w teatrze. Łączna wartość wszystkich otrzymanych przez Tęczę grantów wynosi około 250 tysięcy złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.