K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nawigatorzy przyszłości

0

W Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się VII Finał Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Do rywalizacji przystąpiło 19 uczniów z klas VI -VIII szkół podstawowych z całego Pomorza.

Konkurs dla młodych nawigatorów odbywa się od 2015 roku. Rokrocznie biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych. Organizatorami konkursu są Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych Sub ventum, Pomorski Związek Żeglarski i Centrum Nauczycieli w Gdańsku.

Ten konkurs stanowi integralną część dużego programu, jakim jest Pomorski Program Edukacji Morskiej – informuje Bożena Żuk, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. – Mamy bardzo duże działanie finansowane przez samorząd województwa pomorskiego, to Pomorskie Żagle Wiedzy. To program, w którym uczestniczą gminy, a bezpośrednio uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych. Ci uczniowie zmagają się również podczas tegorocznej edycji konkursu. Program finansowany jest ze środków unijnych. Samorządy na terenie województwa pozyskały w granicach 10 milionów. Na interdyscyplinarne lekcje, zajęcia pozalekcyjne, które pod edukacją morską wprowadzają zagadnienia matematyczne i polonistyczne.

W tegorocznym finale zmierzyło się 19 uczestników m.in. ze Słupska, Ustki, Kobylnicy, Leźna, Gdyni i Szemudu. W śród nich jedenastu to uczniowie słupskich szkół SP-5, SP-9 i SP-1 oraz SP-2 Ustka i SP Kobylnica. Uczestnicy konkursu przygotowywali się pod okiem nauczycieli oraz podczas specjalnie prowadzonych warsztatów.

Z roku na rok coraz więcej dziewcząt jest w tym konkursie – zauważa kmdr ppor. rez. Dariusz Kloskowski, prezes Fundacji Sub ventum. – Nie wiem czym to jest spowodowane. Wydaje mi się, że dziewczyny są takie bardziej skrupulatne, patrząc chociażby na wyliczenia graficznej drogi statku. One bardziej przykładają się do tego wykreślania. Ale też do działań matematycznych. Dynamika działań na morzu jest inna, a na mapie rzeczywiście panie wiodą prym. Tutaj posługują się [prostymi przyrządami. Zawsze mówię, ze prąd na statku może zaniknąć, natomiast trójkąty nawigacyjne, mapa, cyrkiel nawigacyjny, ołówek, a do tego przydałby się jeszcze sekstant są rzeczami istotnymi z punktu widzenia nawigatora. Każdy nawigator wie, że możemy mieć dwa zdublowane systemy elektroniczne, ale zawsze muszą być publikacje nautyczne i mapy, które pokazują, po jakim akwenie pływamy. Wydaje mi się, że to co tutaj robimy pokazuje, że ta nawigacja klasyczna jest ważna. To jest tak, jak z tabliczką mnożenia. Możemy nauczyć się wszystkiego z obsługi systemów i programowania, ale tabliczkę i podstawowe terminy matematyczne po prostu musimy znać.

Zadania finałowe nie należały do łatwych. Uczestnicy musieli dokonać m.in. zliczenia graficznego drogi statku na mapie morskiej, naniesienia pozycji na mapę morską oraz obliczenie kursu rzeczywistego.

Najtrudniejsze były zadania z namiarem rzeczywistym – mówi Oliwia Bochniak z SP 2 w Ustce. – Na początku nie wiedziałam o co chodzi, ale potem już załapałam.

Koordynatorem konkursu Mistrz Nawigacji, od jego pierwszej edycji, jest Iwona Woźniak z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Jestem konsultantem w ODN-ie i w tej chwili zajmuję się edukacją morską, ale wywodzę się ze szkoły podstawowej, która ma morskie tradycje od zawsze – podkreśla Iwona Woźniak. – Można powiedzieć, że tam połknęłam tego bakcyla i jak tylko mogę, upowszechniam.

W gronie nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się: Hanna Turczyn, Wiktor Czaja, i Maja Reichel wszyscy SP-5 Słupsk. Na wręczenie nagród do Gdańska pojadą jeszcze Oliwia Bochnia i Zuzia Michońska z SP-2 Ustka, Jarosław Wichliński i Stanisław Wójtowicz SP-9 Słupsk oraz Bartosz Duras z SP-1 Słupsk. Uroczyste wręczenie nagród oraz ogłoszenie nazwiska zdobywcy tytułu Mistrza Nawigacji odbędzie się pod koniec maja w Dworze Artusa w Gdańsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.