K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zagłosuj na pałac

0

Odrestaurowany w zeszłym roku pałac w Damnicy znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Na zabytkowy obiekt wybudowany w latach 70. XIX wieku można głosować do 20 maja.

Zbudowany w latach 70. XIX wieku zabytkowy pałac w Damnicy w zeszłym roku odzyskał swój dawny blask, gdy zakończył się jego długo oczekiwany remont. Prace trwały od 2019 roku i polegały przede wszystkim na renowacji elewacji. Była to w ostatnich latach jedna z największych inwestycji powiatu słupskiego, dzięki której obiekt ponownie stał się wizytówką regionu. Pałac posiada architekturę eklektyczną, łączącą styl neobaroku z elementami neorenesansu. Na złożoną bryłę składa się szereg wykuszy i występów. Elewacje wschodnia i zachodnia są bogato zdobione, a od zachodu znajduje się taras z balustradą i zejściem do parku. W środku dominuje wystrój drewniany. Zachowały się stylowe reprezentacyjne pomieszczenia, np. sala balowa, zwana Salą Lustrzaną. Modernizację doceniło Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, które co roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Budowlany „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Pałac znalazł się w ścisłym finale tego konkursu. O ewentualnym zwycięstwie zadecyduje głosowanie, które trwa na stronie organizatora. Na ten moment oddano już ponad 1200 głosów.

Myślę sobie, że wszystkie zabytki, które znajdują się w naszym regionie są atrakcyjne do podziwiania i wartościowe. Pałac w Damnicy faktycznie dzięki remontowi zyskał zupełnie nowy wizerunek. Można zobaczyć efekt przed i po chociażby na stronie organizatora, gdzie obiekt został zgłoszony do konkursu – mówi Sandra Winnicka, dyrektor Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. – Jest to wyjątkowe miejsce, w którym na co dzień mieszczą się też dwie instytucje – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i od niespełna roku Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. Zachęcam do głosowania. Taki głos można oddać codziennie do 20 maja na stronie organizatora, ale także u nas na Fb zarówno Centrum Kultury Powiatu Słupskiego, jak i Morskiego Powiatu Słupskiego znajdą państwo link do głosowania. Tak więc wchodzimy i głosujemy, i jak już wspomniałam, można to robić codziennie.
Jednym z wielu wartych zwiedzenia elementów zabytkowego pałacu jest także rosnąca w marmurowej bibliotece 13-metrowa palma konopna. To najstarsza tego typu roślina w Europie. Egzotyczną palmę przywieziono z Palestyny w 1919 roku i umieszczono w specjalnie dla niej stworzonym miejscu. Głosować na pałac w Damnicy można za pośrednictwem strony: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2837/object/3029/renowacja-elewacji-palacu-w-damnicy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.