K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Warsztaty edukacji międzykulturowej

0

W miniony wtorek i środę, 12 i 13 kwietnia, w Szkole Kultury działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty z edukacji międzykulturowej dla młodzieży ze szkół średnich. Zajęcia wzbogacone o elementy teatru dotyczyły problemu uchodźstwa i migracji. Odbyły się one w ramach trwających Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku.


Warsztaty z edukacji międzykulturowej odbyły się 12 i 13 kwietnia w Szkole Kultury przy ulicy Banacha. Zajęcia podejmowały ważny temat uchodźstwa i migracji. Ich uczestnikami była młodzież ze słupskich szkół ponadpodstawowych, która na początku miała do wykonania różne zadania urozmaicone elementami gry aktorskiej, improwizacji i teatru. Ćwiczenia aktorskie były wstępem do późniejszej pracy, którą było m.in. kreatywne pisanie i rozmowa na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy oraz kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Warsztaty poprowadziła Weronika Chinowska z Fundacji Strefa WolnoSłowa, która jest jedną z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica. Jest to ruch społeczny sprzeciwiający się decyzjom rządzących w sprawie wydarzeń, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu.

Na warsztatach opowiada o uchodźcach, o problemie uchodźstwa, o potrzebie zrozumienia, empatii, o potrzebie niesienia pomocy, o tym, żeby się nie bać, a próbować zrozumieć, żeby wejść w rolę tego uchodźcy, wtedy jesteśmy w stanie bardziej go zrozumieć – mówi Joanna Jusianiec ze Słupskiego Ośrodka Kultury. Mieliśmy cztery spotkania warsztatowe. Trzy były zorganizowane dla szkół, a jedne warsztaty, wczoraj, były otwarte dla każdego, kto chciał w nich uczestniczyć.
Podczas zajęć zadawano różne pytania, dotyczące tego kim są uchodźcy, co to znaczy być uchodźcą, kim są migranci oraz czym jest wielokulturowość. Rozmawiano o tym, na czym polegają współczesne wyzwania migracyjne oraz jaka jest sytuacja migrantów i uchodźców w Polsce i na świecie. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, dlaczego i z jakich krajów uciekają ich obywatele. Uczniowie musieli także powiedzieć, co im się kojarzy z takimi słowami jak uchodźca, szlak migracyjny, kryzys humanitarny i wojna. Wszyscy prezentowali swoje skojarzenia, a następnie wywiązywała się dyskusja. Młodzież musiała także wcielić się w rolę uchodźców i wyobrazić sobie, że właśnie rozpoczęła się wojna. Ich zadaniem było stworzenie listy rzeczy, których nie można ze sobą zabrać podczas ucieczki z domu. Zajęcia miały w sobie elementy edukacji antydyskryminacyjnej, dlatego rozmawiano też o stereotypach i uprzedzeniach. Warsztaty odbyły się w ramach trwających jubileuszowych 20. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.