K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wiosenny turniej szachowy

1

W sobotę i niedzielę, 23 i 24 kwietnia w Emceku przy alei 3 Maja odbędzie się wiosenna edycja turnieju szachowego dla dzieci i młodzieży. Impreza kierowana jest do szachistów do 15. roku życia, a zgłoszenia przyjmowane są do 22 kwietnia.

Dwudniowy turniej szachowy dla dzieci i młodzieży zaplanowano na przyszłą sobotę i niedzielę 23 i 24 kwietnia. Będzie to już drugi turniej, który rozegrany zostanie w Emceku przy alei 3 Maja. Poprzedni odbył się jesienią ubiegłego roku i wzięło w nim udział 40 szachistów.

W zawodach mogą wziąć udział młodzi szachiści do 15 roku życia. Nie przewidziano dolnej granicy wiekowej. Opiekę merytoryczną nad całością będzie sprawował mistrz Słupska Dymitr Aniskevich. Natomiast głównym sędzią wydarzenia będzie Witalis Sapis, od 2005 roku arbiter klasy międzynarodowej, który szachami zajmuje się od prawie 50 lat.

– W pierwszym dniu rozgrywanych będzie pięć partii, a w drugim dniu cztery partie – informuje Witalis Sapis, mistrz międzynarodowy w szachach, sędzia międzynarodowy. – Razem będzie to dziewięć partii. Na każdą partię mamy 30 minut na zawodnika. Partie są dość długie i pozwalają zrobić kategorię szachową. Jak ktoś zaczyna, to tej kategorii nie ma, ale wraz z przypływem umiejętności i praktyki te kategorie może zdobywać. Na początku kategorie krajowe, ale później, w miarę zdobywania doświadczenia, może zdobywać kategorie międzynarodowe. Organizacja FIDE, która zrzesza wszystkie organizacje krajowe , prowadzi ranking międzynarodowy, nadaje tytuły, więc karierę można robić dość długo.

Turniej będzie dobrą okazja do sprawdzenia swoich umiejętności na 64 polach i porównania się z innymi. Oprócz zawodników, którzy mają już pewne doświadczenie, organizatorzy zapraszają także tych, dla których byłoby to pierwsze zetknięcie z szachownicą.
– Są tu przewidziane także prezentacje, czyli na czym to polega mniej więcej, jakieś ciekawostki z szachów, więc jeśli ktoś tylko usłyszał o szachach może przyjść i zobaczyć – zachęca Witalis Sapis. – Jak już pozna ruchy, będzie mógł spróbować swoich sił, a jak jeszcze nie umie, to po prostu popatrzyć, czy mu się to spodoba czy nie.

Jak przyznaje doświadczony szachista, organizacja turnieju nie byłaby możliwa bez bardzo dobrych warunków lokalowych, które oferują Emcek i Słupski Ośrodek Kultury. Oprócz samej rywalizacji i rozrywki, celem turnieju jest popularyzacja tej królewskiej gry, która pomaga w rozwoju, logicznym i strategicznym myśleniu, a także wpływa na inteligencję człowieka.

– To jest takie współdziałanie – tłumaczy Witalis Sapis. – Wiadomo, że coś można robić, jeżeli wiele osób współdziała ze sobą w celu, moim zdaniem, przekazania ludziom tej szczytnej tradycji gry w szachy, która może pomóc później nie tylko w szachach, ale i w całym życiu. Przede wszystkim szachy uczą pewnej samodzielności, koncentracji. Łatwiej jest też radzić sobie w szkole i w późniejszym życiu.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów takich turniejów, szachy w Słupsku małymi krokami mają szansę nawiązać do dawnych wielkich turniejów i sukcesów klubu Piast Słupsk, których autorem był nieżyjący już Janusz Gdański. Turniej współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Miasta Słupsk, a jego organizatorami są: Stowarzyszenie „Kolektyw”, Słupski Ośrodek Kultury, Emcek oraz Integracyjny Klub Sportowy ZRYW. Aby wziąć udział w turnieju należy zgłosić się do 22 kwietnia do godziny15. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 727 510 923, mailowo na adres [email protected] lub za pośrednictwem strony www.chessarbiter.com/. (opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz

  1. Jeśli zaglądają tu szachiści, to 3. maja zapraszam do Wapna (woj. wielkopolskie ale północna część) na XXIV PITS (Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy) https://24pits.blogspot.com/ turniej jest otwarty – może zagrać każdy, nagród jest dużo I m. 1000 zł