K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Filharmonia z dofinansowaniem

0

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku otrzymała dotację na łączną sumę ponad 340 tys. zł przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki przeznaczone będą na organizację trzech wydarzeń muzycznych oraz remont dachu hotelu dla muzyków przy ulicy Lutosławskiego.

W listopadzie ubiegłego roku słupska filharmonia złożyła cztery wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie. Trzy z nich uzyskały akceptację. Pozyskano 55 tys. zł na organizację koncertów edukacyjnych, 54 tys. zł na Drugi Festiwal Wojciecha Kilara oraz 67 tys. zł na wsparcie projektu pn. „Pamięci Karola Szymanowskiego” w przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin tego kompozytora. Środki zostały przyznane w ramach programu „Muzyka”. Oprócz środków na wydarzenia muzyczne, filharmonia otrzymała też 165 tys. zł na modernizację hotelu z pokojami gościnnymi dla muzyków, który znajduje się przy ulicy Witolda Lutosławskiego. Od lat nieremontowany budynek wymaga pilnych napraw dekarskich i na to zostaną przeznaczone pozyskane środki. Te jednak nie wystarczą na pełną realizację tej inwestycji. Niedługo miejscy radni będą decydowali o jej dofinansowaniu.

Ten budynek jest naprawdę piękny – podkreśla Bogdan Kułakowski, p.o. dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. – To jest jedna wielka historia. Zawsze, gdy tam przechodzę, to bardzo się cieszę, że tak piękny budynek jest blisko filharmonii, że poniekąd przynależy też administracyjnie do naszej instytucji. Troszkę nam się dach podziurawił przez wszystkie lata. Fajnie by było, gdyby to się udało zrobić. Czasy są ciężkie i bardzo trudne, ale mam taką delikatną nadzieję i powiem to tak dyplomatycznie, że potrzebujemy jeszcze parę groszy, żeby ten dach udało się zrobić. Rozważana była możliwość sprzedaży tego budynku. Wydaje mi się jednak, że w obecnej sytuacji środki trwałe są cenniejsze niż pieniądze, które z dnia na dzień tracą wartość.

Tymczasem już jutro o godzinie 19 w sali filharmonii odbędzie się koncert, w którym wystąpią młode talenty Akademii Muzycznej w Gdańsku. Będą nimi dyrygent Sylwia Janiak-Kobylińska, mezzosopranistka Agnieszka Karpińska oraz skrzypek Rafał Wiśniewski.

Program koncertu jest niezwykle atrakcyjny, bo będzie koncert Sibeliusa – zapowiada Bogdan Kułakowski. – Rzecz absolutnie niezwykła, bo Sibelius żył ponad 90 lat, był ciężkim alkoholikiem, strasznie depresyjny człowiek, powiedziałbym, ale będąc alkoholikiem, paląc i pijąc dożył 95 lat w swojej Finlandii i ta jego depresja spowodowała, że pisał naprawdę genialną muzykę. Zawsze, gdy grałem ten koncert to mi ciarki po plecach chodziły. Dla mnie jest to jedno z najbardziej genialnych dzieł zapisanych w historii muzyki.

Dyrektor filharmonii przygotował też niespodziankę dla widzów naszej telewizji. Wystarczy poinformować w kasie filharmonii, że jest się widzem telewizji Kanał 6 i odpowiedzieć na pytanie, kto jest patronem filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Dwie osoby, które jako pierwsze stawią się w kasie filharmonii i podadzą prawidłową odpowiedź, otrzymają podwójne zaproszenia na piątkowy koncert – dla siebie i osoby towarzyszącej. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.