K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rewitalizacja karczmy

0

Trzy lata temu pożar zniszczył wpisaną do rejestru zabytków karczmę U Dargoscha w Klukach. Teraz obiekt jest rewitalizowany. Zachowana zostanie jego funkcja gastronomiczno-hotelowa, a dodatkowo odbywać się w nim będą warsztaty edukacyjne.

W kwietniu 2019 roku w wyniku pożaru zniszczeniu uległa część zabytkowej karczmy U Dargoscha w Klukach. W obiekcie krytym strzechą ogień całkowicie strawił dach i poddasze. Zachowały się natomiast stare zabytkowe belki, stropy i rygle. Ciekawostkę stanowi fakt, że karczma pierwotnie nie była elementem zabudowy Kluk, tylko pobliskiego Wierzchocina. Zrekonstruowana tam XIX-wieczna chałupa została w latach 80. ubiegłego wieku zdemontowana i przywieziona do kluckiego skansenu, gdzie ponownie ją zmontowano, dobudowując część gastronomiczną i miejsca noclegowe. Teraz rewitalizowana po pożarze karczma po oddaniu jej do użytku dodatkowo wzbogacona zostanie o przestrzeń do prowadzenia warsztatów edukacyjnych.

Mamy w tej chwili jedną zagrodę edukacyjną. Nierzadko zajęcia w zimie, jesienią, wczesną wiosną nie mogą tam się odbyć ze względu na warunki pogodowe, sama chałupa z zagrody edukacyjnej jest nieogrzewana, w związku z czym chcielibyśmy, aby tutaj właśnie było takie miejsce, aby można w spokoju, w cieple i w ciszy takie zajęcia zorganizować. I w ten sposób poszerzyć też naszą ofertę edukacyjną np. o zajęcia prowadzone w trakcie ferii zimowych czy o zajęcia świąteczne, związane ze zwyczajami słowińskimi. W związku z tym można by tam właśnie to robić – mówi Joanna Jagoda ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „Kluka”. – Ale oczywiście w okresie letnim mamy nadzieję, że będzie to karczma. I że znajdzie się chętny, który wynajmie ją od muzeum na te miesiące letnie, od maja do września, właśnie z tymi miejscami dla gości, pokojami hotelowymi. I że nadal – no, nie w tym roku, ale mamy nadzieję, że być może już w przyszłym – ta karczma ruszy na lato.

Najważniejsze dla Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest to, że odbudowa karczmy postępuje, a efekty zaczynają być już widoczne. Pieniądze na odrestaurowanie obiektu i jego ponowne wyposażenie pochodzą od Marszałka Województwa Pomorskiego, a wartość kosztorysowa tego zadania to 3.920.480 złotych. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.