K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rzeźby Horno-Popławskiego

0

W Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku można zwiedzać ekspozycję zatytułowaną „Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba”. Wystawa prezentuje 28 dzieł tego wybitnego rzeźbiarza, które można oglądać do 18 września bieżącego roku.

Wystawa prezentuje 28 dzieł wykonanych przez Stanisława Horno-Popławskiego. Artysta ten żył w latach 1902-1997 i był jednym z najbardziej utalentowanych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Na ekspozycji zobaczyć można rzeźby portretowe, ludowe, rodzajowe, patriotyczne oraz historyczne. Są także alegoryczne i sakralne.
Artysta urodził się w Gruzji w 1902 roku w mieście Kutaisi i tam też miał możliwość dzięki dziadkowi, który był powstańcem styczniowym zesłanym na Kaukaz, poznania tamtejszej przyrody, kultury, poznania legend i baśni gruzińskich. To również miało wpływ na późniejszą jego twórczość – mówi Ewa Czaplińska-Stec z Działu Sztuki i Techniki Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Potem wraz z rodziną przeniósł się do Moskwy, gdzie rozpoczął naukę w korpusie kadetów. Jednak jego zainteresowania poszły w zupełnie inną stronę. Interesował się sztuką, rysunkiem, zaczął rysować. W związku z tym rodzina zdecydowała się wysłać go na studia najpierw w Moskwie na wydziale rzeźby i architektury, później już po przeprowadzce do Wilna studiował na Uniwersytecie im. Stefana Batorego, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom rzeźbiarza

Rzeźbiarz tworzył przede wszystkim w kamieniu. Część jego prac jest odlana w brązie na podstawie gipsowego modelu. Jego autorstwa jest m.in. znajdujący się przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pomnik Adama Mickiewicza. Dzieła artysty obecne są także w Słupsku. Dwa stojące tu pomniki wyszły spod jego dłuta. Na wystawie obejrzeć możemy m.in. gipsowy model znanego słupszczanom pomnika Karola Szymanowskiego oraz skrzydło fortepianu z fragmentem nut I Sonaty c-moll, zadedykowanej Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi.

Sam artysta nie był może związany z naszym miastem, ale możemy zobaczyć tutaj jego dwa pomniki. Jeden to pomnik Karola Szymanowskiego, który powstał w 1970 roku, a odsłonięcie miało miejsce dwa lata później, w 90. rocznicę jego urodzin i 35. rocznicę śmierci kompozytora. I drugi – pomnik z 1973 roku przedstawiający Jana Kilińskiego – mówi Ewa Czaplińska-Stec.

Dzieła zaprezentowane na wystawie to prace pochodzące z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego. Ekspozycję zatytułowaną „Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba” można oglądać do 18 września bieżącego roku w Białym Spichlerzu. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.