K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sukcesy Julii

0

Julia Nakoneczna, uczennica klasy II C I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, na początku kwietnia zajęla I miejsce w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu w Szczecinie. Kolejnym sukcesem było II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee 2022 w Warszawie.

Julia Nakoneczna uczy się w klasie II C o profilu biologiczno-chemicznym. Od kilku lat przejawia zainteresowania wiedzą z zakresu neurobiologii. Uczestniczyła w wielu konkursach wiedzy, w których zajmowała wysokie miejsca. Udział w ostatnich dwóch przyniósł jej sukcesy. 9 kwietnia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie została zdobywczynią I miejsca w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu. Natomiast tydzień wcześniej, 2 kwietnia, w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbył się Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee 2022, w którym Julia zajęła II miejsce.

Sam konkurs składał się z dwóch części – informuje Julia Nakoneczna, uczennica klasy II C w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. – W pierwszym etapie była część prowadzona on-line, a drugi etap odbywał się w Warszawie. Składał się z części testowej i praktycznej, po której wyłoniono sześć osób, które rozmawiały z jury. Z tych sześciu osób wyłoniono trzech laureatów pierwszych trzech miejsc oraz finalistów, którzy byli na pozostałych trzech miejscach. Było 30 pytań w części testowej. Większość z nich była z takich znanych mi tematów, aczkolwiek kilka było zaskakujących, bo z takich ostatnich doniesień, artykułów. Trzeba było okazać pasję do neurologii, a nie tylko taka znajomość podręczników. W części praktycznej zdarzyły się też niektóre struktury, które były trudne do rozszyfrowania, ale jednak większość była mi znana.

W tym niezwykle trudnym i prestiżowym konkursie Julia musiała wykazać się wiedzą o budowie i funkcjonowaniu nawet najdrobniejszych elementów układu nerwowego.

Zagadnienia obejmowały praktycznie całą neuroanatomię, która jest na pierwszym roku studiów – informuje Julia Nakoneczna. – Anatomię i fizjologię układu, poprzez prosta budowę, z czego jest złożony. Chodziło też o budowę taką mikroskopową komórki, rodzaje komórek, szlaki, przewodzenia, fizjologia, elektrofizjologia. Uczyłam się przede wszystkim z podręczników, trochę wspomagałam się zagadnieniami w internecie, ale głównie z podręczników akademickich. Materiał starałam się przerabiać sama, ewentualnie doczytywać, jeżeli coś było zbyt skomplikowane.

Julia do matury ma jeszcze 2 lata, ale jej plany na przyszłość są dawno sprecyzowane – to medycyna. Wysokie miejsce w konkursie Brain Bee 2022 zagwarantowało Julii maksymalną liczbę punktów w rekrutacji na wszystkie kierunki, w tym wydział lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego lub na neurobiologię w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zawsze interesowałam się człowiekiem, układami, a na neurologię trochę przypadkowo trafiłam – mówi Julia Nakoneczna. – Na początku bardziej interesowałam się kardiologią, ale wpadły mi w rękę podręczniki i zaczęłam o tym czytać głębiej. Trochę też książki popularnonaukowe. Istotne było samo zainteresowanie istotą człowieka, bo przecież to jesteśmy my, nasz układ nerwowy. Przy tym złożoność tego układu i wcale nieduży stopień poznania go przez człowieka. Faktycznie myślę o medycynie w przyszłości, o kierunkach związanych z neurologią.

W sobotę, 23 kwietnia, w godzinach od 10 do 12 w I LO odbędzie się dzień otwarty, podczas którego ósmoklasiści oraz ich rodzice będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz rekrutacją na rok szkolny 2022/2023. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.