K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rejsy po Jeziorze Genewskim tramwajem wodnym z Głobina

0

Już podczas wakacyjnych rejsów po Jeziorze Genewskim w Szwajcarii turyści będą przemieszczać się tramwajem wodnym, w którego budowę zaangażowana była firma Markos z Głobina. Rejsy „Mewą” mają być jedną z kolejnych atrakcji przygotowanych dla osób chcących odkrywać piękno malowniczego regionu Szwajcarii z zupełnie innej perspektywy.
Markos, jedna z wiodących na polskim rynku firm specjalizujących się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, obok seryjnej produkcji wykonuje również jednostkowe projekty oparte na laminowaniu, które z powodzeniem wykorzystywane są także poza granicami naszego kraju. Jeden z ostatnio realizowanych projektów trafił do turystycznego centrum w Szwajcarii, nad Jezioro Genewskie. Regularne rejsy rozpocznie tam wkrótce tramwaj wodny Mouette (z fr. mewa), którego początki budowy miały miejsce w Głobinie.
W ramach realizowanego projektu budowy „Mewy” wykonywaliśmy modeloformy do elementów kształtowych i laminowania ręcznego oraz płyty warstwowe w technologii infuzji, które następnie były frezowane do uzyskania właściwego kształtu. Po wykonaniu laminatów wykonaliśmy wybudowę wzmocnień kadłuba, pokładu oraz złożenie dachu. W naszym zakładzie w Głobinie także wykonano wstępny montaż całej jednostki zgodnie z życzeniem klienta – mówi Wojciech Borkowski, główny technolog firmy Markos.
Ciekawostką jest fakt, że „Mewa” posiada silnik o napędzie elektrycznym, dzięki któremu statek jest całkowicie bezemisyjny oraz bardzo cichy.
Tramwaj będzie kursował między poszczególnymi dzielnicami Genewy znajdującymi się po obu stronach jeziora. Łączyć będzie funkcję transportową z obsługą ruchu turystycznego. Regularne rejsy rozpoczną się już po zakończeniu prac przy wyposażaniu jednostki. Według planów ma to być kwestia kilku najbliższych tygodni.
Jesteśmy firmą otwartą na nowe wyzwania i gotową do realizacji odważnych, ambitnych wyzwań. Do bardzo szerokiego portfolio produkcyjnego dodaliśmy budowę tramwaju wodnego, co było dla nas cennym doświadczeniem i sporym wyróżnieniem. Wsparliśmy bowiem projekt służący podniesieniu atrakcyjności jednego z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w środkowej części Europy. Tym bardziej interesujący jest fakt, że duży udział miała w tym polska firma – przyznaje Cezary Koseski, prezes zarządu Markos.
Firma Markos specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu w projektach, konstrukcji i wykonaniu. Została założona w 1991 roku. Jej siedziba mieści się przy ulicy Przemysłowej w Głobinie w gminie Słupsk. (źródło: K. Kotusiewicz, Markos Sp. z o.o.)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.