K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Koncert młodych talentów

0

W miniony piątek, 22 kwietnia, w filharmonii Sinfonia Baltica odbył się koncert zatytułowany „Młode talenty Akademii Muzycznej w Gdańsku”. Słupską orkiestrę poprowadziła Sylwia Janiak-Kobylińska, a solistami byli śpiewaczka operowa Agnieszka Karpińska oraz skrzypek Rafał Wiśniewski.

W piątkowy wieczór publiczność zgromadzoną w filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku przywitał pełniący obowiązki dyrektora Bogdan Kułakowski. Przedstawił on troje znakomitych młodych muzyków, z których dwoje Agnieszka Karpińska i Rafał Wiśniewski są tegorocznymi dyplomantami Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Artyści do udziału w koncercie zostali wyłonieni w drodze przesłuchań i zaprezentowali swoje najbardziej popisowe utwory. Orkiestrę poprowadziła dyrygent Sylwia Janiak-Kobylińska, dziekan wydziału dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki gdańskiej uczelni.

– W piątek w filharmonii w Słupsku odbył się piękny koncert dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku – mówi dr Sylwia Janiak-Kobylińska, dyrygent i dziekan w Akademii Muzycznej w Gdańsku. – Podczas koncertu publiczność mogła usłyszeć uwerturę do opery Włoszka w Algierze Rossiniego. Orkiestra zagrała również Taniec węgierski nr 1 Brahmsa.

Następnie na scenie pojawił się skrzypek Rafał Wiśniewski, który brawurowo wykonał koncert skrzypcowy d-moll op. 47 fińskiego kompozytora Jana Sibeliusa. Ta kompozycja jest jedynym koncertem skrzypcowym w całej jego twórczości.

– Jest to, obok Beethovena, jeden z moich ulubionych koncertów skrzypcowych – przyznaje Rafał Wiśniewski. – Jest to koncert dość mroczny, interesujący i przejmujący.
W drugiej części koncertu wybrzmiały dwie arie w wykonaniu dysponującej pięknym mezzosopranem, śpiewaczki operowej Agnieszki Karpińskiej. Wykonała ona takie utwory jak „Habanera” z opery Carmen Georgesa Bizeta oraz arię Dalili z opery „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa.

– Obie bohaterki, w które wcieliłam się w piątek są bardzo ogniste, temperamentne, namiętne, aczkolwiek też podstępne i przebiegłe w swoich poczynaniach – uważa Agnieszka Karpińska. – Myślę, że ył to interesujący repertuar dla wszystkich słuchaczy.

Kolejny koncert z udziałem orkiestry Sinfonia Baltica odbędzie się już w najbliższy piątek, 29 kwietnia. W programie wieczoru jest Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu finalisty zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego Jakuba Kuszlika. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.