K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień otwarty w Rolniczaku

0

W miniony piątek i sobotę w Zespole Szkół Agrotechnicznych odbył się dzień otwartej szkoły. Na odwiedzających placówkę uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz ich rodziców czekały stoiska, przy których mogli zapoznać się z ofertą Rolniczaka na rok szkolny 2022/2023.

Dzień otwartej szkoły w Zespole Szkół Agrotechnicznych odbył się w piątek i sobotę, 22 i 23 kwietnia. Na uczniów klas ósmych szkół podstawowych i rodziców czekały stoiska prezentujące ofertę placówki na rok szkolny 2022/2023. Podczas dni otwartych można było zwiedzić budynek i obejrzeć pracownie zawodowe. Była też okazja do porozmawiania ze szkolnym pedagogiem i psychologiem oraz poznania nauczycieli i uczniów szkoły. Rozdawano ulotki i informowano o szczegółach nauki oraz oferowanych kierunkach kształcenia.

W naszej szkole jest bardzo dużo kierunków – mówi Iwona Wojtkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Praktycznie każdy uczeń klasy ósmej znajdzie tutaj coś dla siebie. Mamy osiem kierunków kształcenia w zawodach technik informatyk, technik programista, technik analityk, ochrony środowiska, żywienia i usług, tak szybciutko wymieniając jeszcze energia odnawialna, architektura krajobrazu, kucharz, a więc mnóstwo. Ogromny przekrój zawodów. We wszystkich tych zawodach są zorganizowane stanowiska i i sami uczniowie zachęcają, prezentują to, co się dzieje w danym zawodzie i czego się uczą.

Uczniowie Rolniczaka zaangażowali się w swoje role i doradzali zainteresowanym ósmoklasistom. W ciekawy sposób zachęcano tych niezdecydowanych do przystąpienia do rekrutacji. Kandydatów informowano, jakie kwalifikacje zawodowe można zdobyć w trakcie nauki. Nowością w ofercie szkoły jest kierunek technik ochrony środowiska, jedyny taki w szkołach powiatu słupskiego. Spore zainteresowanie towarzyszyło też ofercie kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

– Zachęcamy do tego kierunku – informuje Zuzanna Karol, uczennica klasy 3 TEG4 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Uczymy się montażu i obsługi systemów energetyki odnawialnej. To dość modny kierunek, ponieważ rozwija się ochrona środowiska. Za tym idzie coraz więcej ofert na rynku pracy, więc możemy dobrą prace po tym znaleźć. To kierunek także dla kobiet, nie tylko dla mężczyzn. Myślę, że jest to kierunek warty zainteresowania.

Przy wszystkich stanowiskach dowiedzieć się można było o możliwościach zatrudnienia oraz perspektywach rozwoju zawodowego po ukończeniu wybranego kierunku. Ciekawie było m.in. przy stoisku prezentującym ofertę kierunku technik geodeta. Uwagę przykuwał niezbędnik geodety, czyli narzędzia stosowane w codziennej pracy, takie jak dalmierz czy niwelator.

Ludzie będą ciągle sie budować, więc pracy nam nie będzie brakować – przekonuje Kamil Haase, uczeń klasy 4 TEG Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. Ogólnie, jak powstaje budynek to bez geodety budowa nawet nie ruszy. My wyznaczamy ten budynek w terenie, tworzymy mapy pod niego. Po zakończeniu budowy musimy odebrać ten budynek. Przez cały czas budowy jesteśmy tam i nadzorujemy, czy budowa idzie tak jak powinna. Z przedmiotów rozszerzonych mamy matematykę, jak w każdym technikum, i geografię. Na geodezji uczymy się dzienników, podstaw jak liczyć, skąd się biorą pewne liczby, pewne działania.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich kierunków kształcenia w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku znaleźć można na stronie internetowej szkoły (www.zsa.slupsk.pl). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.