K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niebezpieczne przejście

0

Radny Rady Miejskiej w Słupsku Bogusław Dobkowski złożył zapytanie do władz miasta w sprawie poprawy bezpieczeństwa uczniów uczęszczających do szkół przy ulicy Zaborowskiej. Radny apeluje o budowę przejścia dla pieszych, tak potrzebnego w tej szybko rozwijającej się części miasta.

Do zespołu szkół przy ulicy Zaborowskiej codziennie uczęszczają setki uczniów. Część z nich przechodzi przez bardzo natężoną ruchem ulicę Marii Zaborowskiej nie tylko w godzinach porannych i popołudniowych, ale również w czasie przerw lekcyjnych. Radny Bogusław Dobkowski apeluje o poprawę bezpieczeństwa uczniów i budowę nowego przejścia dla pieszych. Zauważa, w tej szybko rozwijającej się części miasta przejścia pojawiają się sporadycznie, a piesi często skracają sobie drogę w miejscach nieoznakowanych.

– Teraz jest tu młodzież przeprowadzona z Grottgera, z liceum nr 4, które w tej chwili jest już rozbudowane. Jest teraz 15 oddziałów, czyli około 400 uczniów w szkole podstawowej plus zerówka plus trzy klasy dzieci ukraińskich itd. Razem może tu być około 800 dzieci i młodzieży – mówi radny miejski klubu PO Bogusław Dobkowski. – Oczywiście jak kiedyś budowaliśmy tu ulicę Zaborowskiej we wczesnych latach 80., to po drugiej stronie był kwitnący rzepak, pamiętam, pszenica itd., dziś jest budujące się osiedle. I biorąc pod uwagę ilość dzieci, ilość młodzieży, budujące się osiedle i park Zachodni z piękną alejką, która biegnie od Szczecińskiej aż po Dywizjonu 303 w głąb osiedla do Riedla i dalej, i widząc, jaki jest ruch nie tylko samochodowy, ale i pieszy poprzeczny – tym bardziej, że stoimy obok przystanku autobusowego, na którym wysiadają też mieszkańcy osiedla, które stąd widać, to co, na dziko mają przechodzić, depcząc zieleń na dziko, żeby dostać się na tamtą alejkę? Wobec powyższego w tym miejscu, pomiędzy tymi dwoma drzewami, gdzie nawet ktoś ładnie tu żwirkiem wysypał, proponuję zrobić przejście dla pieszych aż do tamtego ciągu pieszego zbudowanego w ramach tzw. klinów zieleni, czyli de facto oficjalnie parku Zachodniego.

Radny w swoim zapytaniu mówi o konieczności budowy nowego przejścia dla pieszych, przypominając, że na tej ulicy trzy uczennice liceum zostały potrącone przez samochód.

– Biorąc pod uwagę, że ponad miesiąc temu trzy dziewczynki przechodzące przez jezdnię Zaborowskiej zostały potrącone, wprawdzie nie w tym miejscu dokładnie, tylko dalej, niemniej jednak dwie znalazły się w szpitalu. Myślę – mówi radny Bogusław Dobkowski – że pani prezydent nie będzie czekała, aż następny wypadek się zdarzy, że uprzedzimy takie zdarzenia i je wyeliminujemy. Z okazji 30-lecia byłby to dobry prezent dla tej szkoły.

Zdaniem radnego budowa nowego przejścia nie byłaby trudnym finansowo zadaniem. To kwestia obniżenia chodnika, wymalowania pasów i postawienia znaków odblaskowych z napisem: „Uwaga, szkoła!”. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.