K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wiosna z Mariuszem Szczygłem

0

Wczoraj, 25 kwietnia, w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku rozpoczęła się XXVIII Pomorska Wiosna Literacka. Wydarzenie zainaugurowało spotkanie z dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem. Spotkania autorskie ze znanymi literatami z kraju i regionu potrwają do piątku.

Inauguracja XXVIII Pomorskiej Wiosny Literackiej odbyła się w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Tłumy czytelników i sympatyków tego corocznego wydarzenia przywitała dyrektor Agata Szklarkowska, która poinformowała, że od 1 września biblioteka będzie nosiła nazwę Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej.
– Witam państwa bardzo serdecznie. Widzę pomiędzy nami przedstawicieli miasta Słupska, przedstawicieli samorządu województwa pomorskiego, przedstawicieli powiatu oraz przedstawicieli instytucji i firm, które na co dzień współpracują z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką. Witam czytelników. Bardzo mi miło, że państwo jesteście, witam wszystkich państwa razem i każdego z osobna – mówiła podczas otwarcia spotkania Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. – „Wiosna” odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Słupska, Starosty Powiatu Słupskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Następnie odbyło się długo wyczekiwane spotkanie z Mariuszem Szczygłem, znanym dziennikarzem, reportażystą i wielokrotnie nagradzanym pisarzem. Jest on autorem takich bestsellerów jak „Láska nebeská”, „Gottland” i „Zrób sobie raj” oraz trzytomowej „Antologii polskiego reportażu XX wieku”. W 2019 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za zbiór reportaży „Nie ma”. Podczas spotkania, które prowadził Mateusz Marecki, Mariusz Szczygieł opowiedział o powstawaniu reportaży, zainteresowaniu Czechami oraz o tym, jacy są Czesi. Zdradził także, w jaki sposób ludzie się przed nim otwierają i opowiadają swoje historie.
– Jesteśmy wszyscy niewysłuchani. Jak pojawia się taki typ, który wyraża zainteresowanie, to chce się mu mówić różne rzeczy. A jeszcze ja – co zostało mi z telewizji – jak już wyrażam to zainteresowanie, to to „naprawdę?” było najinteligentniejszym pytaniem Mariusza Szczygła w tok szole: „Naprawdę? Naprawdę tak pani mówi?”. I to bardzo pomagało. A więc – jesteśmy niewysłuchani, dwa – ja nigdy nie pytam jak redaktor – opowiadał publiczności Mariusz Szczygieł. – Ja mam kłopot z tym, że nie mam dystansu wobec ludzi, to znaczy burzę każdy dystans, a nawet nie muszę burzyć, bo on nie istnieje. I trochę ci moi rozmówcy mają wrażenie, że nie rozmawiają z jakimś panem dzi
ennikarzem, który przyjechał z Warszawy, tylko że to jest jakiś odnaleziony brat cioteczny, kuzyn, szwagier. Swój. Z tym, że ja nie jestem takim swoim, który będzie nachalny, tylko jest w tym naturalność. To sprawia, że te odpowiedzi są, jakie są.
Oprócz Mariusza Szczygła zaproszenie do udziału w XXVIII Pomorskiej Wiośnie Literackiej przyjęli tacy twórcy literatury jak Daniel Odija, Agata Marzec, Marcin Pałasz, Jolanta Nitkowska-Węglarz, Łucja Dudzińska, Małgorzata Swędrowska i Switłana Bresławska. Dziś i jutro w szkołach i bibliotekach powiatu słupskiego rozpoczynają się spotkania z pisarzami i potrwają one do piątku, 29 kwietnia. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej biblioteki:
pbw.slupsk.pl. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.