K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Łajba 2022

0

W sobotę, 23 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 9 przy w Słupsku odbył się XXV Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2022”. Nagrody przyznano laureatom trzech kategorii koncertu finałowego, a także konkursu plastycznego i dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”.

XXV Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2022” odbył się w sobotnie przedpołudnie, 23 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku. Celem imprezy było promowanie tradycji marynistycznych wśród najmłodszych. Festiwal od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, o czym świadczy coraz większa liczba szkół biorących w nim udział. Dzieci, oprócz dobrej zabawy, miały okazję zaprezentować swoje talenty muzyczne. W jury festiwalowym zasiedli Piotr Merecki, Zbigniew Bałbatun oraz Marian Szarmach. Oprócz uczestników, ich rodziców i opiekunów na wydarzeniu obecni byli także słupscy samorządowcy.

Powiem szczerze, że przez chwilę myślałam, że też odważę się wystąpić, ale postanowiliśmy z synem Ludwikiem, że będziemy startować w kategorii stroje – stwierdziła ubrana w pasiastą koszulkę Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. Doskonale wam to idzie. Śpiewacie praktycznie profesjonalnie nie tylko w temacie marynistycznym. Wyglądacie też wspaniale, więc w tej kategorii stroje też raczej nie moglibyśmy liczyć na sukces, ale przynajmniej się tutaj w tłum wtopiliśmy. Chcę bardzo wam podziękować za poświęcony czas, za wasz talent, za waszą wspaniałą energię i xa to, ze w ten piękny dzień tak umililiście nam wszystkim czas. Dziękuję również wszystkim nauczycielom, instruktorom i rodzicom, którzy na pewno musieli troche dopingować dzieciaki, żeby tak fantastycznie dzisiaj wystąpiły.

Po eliminacjach i przesłuchaniach przyszedł czas na festiwalowy finał. Uczestnicy zaprezentowali się w trzech kategoriach: soliści z klas 1-3, soliści z klas 4-8 oraz zespoły. W pierwszej z nich trzecie miejsce zajęła Agnieszka Rybak ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, a drugie Karina Hermann, reprezentująca Słupski Ośrodek Kultury. Zwyciężczynią została Oliwia Pitura z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku. Ponadto wyróżnienie przyznano Natalii Szymczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustce. W kategorii solistów z klas 4-8 trzecie miejsce zajęła Martyna Kotowicz z Słupskiego Ośrodka Kultury. Drugi był Jakub Młynarz z Łap Music School w Miastku, a wygrała Blanka Korniluk z Hufca ZHP Ziemi Słupskiej. Wyróżniono także Szymona Krzewińskiego z SP 10 w Słupsku, Hannę Cheda z SP w Objeździe oraz Julię Janczak z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku. W kategorii zespoły trzecie miejsce zajął duet Hanna Boksa i Blanka Korniluk, drugie Zespół Ostinato z SP 10 w Słupsku, a najlepszy okazał się zespół Andante z Domu Kultury w Ustce. Wyróżniony został zespół Muszelki z SP 3 w Słupsku. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy drobne pamiątki.

Podczas koncertu finałowego XXV Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba 2022” odbyło się też podsumowanie konkursów towarzyszących festiwalowi. Były nimi XXIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny i XX Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic”. W pierwszym z nich komisja oceniała nadesłane prace plastyczne w trzech kategoriach: klas 0-1, 2-4 oraz 5-8 szkół podstawowych. W drugim komisja oceniała nadesłane artykuły oraz fotoreportaże Laureatom przyznano Złotą, Srebrną i Brązową Kotwicę oraz wyróżnienia. Łącznie do udziału we wszystkich konkursach zgłosiło się prawie 300 dzieci. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.