K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

„Zamek” w Tęczy

0

Już jutro odbędzie się premiera nowego spektaklu w Teatrze Lalki Tęcza. Na deskach teatru zobaczyć będzie można „Zamek” Franza Kafki w reżyserii Michała Tramera. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Czwartki Dorosłego Widza.

28 kwietnia odbędzie się premiera nowego spektaklu w Teatrze Lalki Tęcza. Będzie to adaptacja „Zamku” Franza Kafki. Utwór ten niedokończony przez autora jest z tego powodu nieoczywistym i nieczęstym wyborem do przedstawiania na deskach teatru. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest dyrektor Teatru Lalki Tęcza Michał Tramer.

– Dlaczego „Zamek”? Tak jak powiedziałem, dobra literatura, dobra, fajna książka, dobra, ciekawa i bardzo aktualna. Cały czas, wciąż aktualna, można powiedzieć – niestety aktualna. „Zamek” najbardziej tajemniczy, bo niedokończony z powieści Kafki. I chyba trochę porwałem się na rzecz bardzo trudną, bo to trudne adaptacyjnie. Dużo trudniejsze niż np. „Proces”, bo tutaj fabuły właściwie nie ma, wszystkie najważniejsze rzeczy, które tam padają, nie padają z fabuły, z treści, tylko padają bardziej w słowach, więc dokonanie cięć było dosyć trudne – mówi Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku. – Ale mam nadzieję, że jakoś się udało, chociaż i tak wychodzi tu kawał dużego spektaklu. To blisko trzygodzinny spektakl. „Zamek” zawsze zderzam z „Procesem”, bo to dwie najbardziej znane rzeczy – oczywiście jest jeszcze „Ameryka”, wiadomo, III część tryptyku o władzy – i o ile „Proces” w pewnym sensie tłumaczy pewien mechanizm represji, sądowniczy, biurokratyczny, który ma służyć usadzeniu jednostki, to w „Zamku” mamy trochę odwróconą sytuację, bo nie ma represji ze strony zamku tak naprawdę, natomiast te represje sami sobie kładziemy, sami sobie je dajemy, bo jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych rytuałów, a jako społeczeństwo niestety nie jesteśmy wciąż od nich wolni. I cały czas robimy pewne rzeczy, bo zawsze tak było, bo wypada, bo jakżeby inaczej, bo jak się można tutaj buntować.

W spektaklu poza aktorami teatru zobaczyć będzie można ponad 20 lalek zaprojektowanych i częściowo wykonanych przez Sylwię Maciejewską. „Zamek” Kafki prezentowany jest w ramach cyklu Czwartki Dorosłego Widza. Bilety na następny majowy spektakl nabyć można kasie teatru. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.