K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Salwa na bulwarach

0

W najbliższy wtorek, 3 maja, nastąpi uroczyste otwarcie zrewitalizowanych bulwarów nad Słupią. W godzinach popołudniowych odbędzie się SALWA Festiwal 2022, czyli Słupska Akcja Lokalnego Wystrzału Artystycznego. Na przybyłych czekać będą m.in. wystawy rękodzieła, koncerty oraz foodtrucki z kuchnią z całego świata.

Bulwary nad Słupią zostaną otwarte po trwającej 2 lata rewitalizacji. W tym czasie za kwotę około 32 mln zł przebudowano całą ulicę Szarych Szeregów, a okolice wzdłuż rzeki Słupi i murów obronnych całkowicie zmieniły swój wygląd. Przebudowano ciągi piesze, położono nowe, duże płyty chodnikowe, zrewaloryzowano tereny zielone, sadząc tysiące roślin. Powstały nowe place i skwery. Jest też nowe oświetlenie, łącznie z iluminacją najatrakcyjniejszych obiektów. Zmieniła się przestrzeń w okolicach parku z pomnikiem Chopina, a teren przed biblioteką miejską stał się ogrodem literackim, miejsce animacji i spotkań. Powstały też trzy nowe kładki nad rzeką, a istniejąca przy Młynie Zamkowym oraz mosty Bonawentury Jezierskiego i Kowalski zostały wyremontowane. W Święto Konstytucji 3 Maja bulwary zostaną uroczyście otwarte. Ma być hucznie i donośnie, dlatego na bulwarach wystrzeli Salwa Festiwal, czyli Słupska Akcja Lokalnego Wystrzału Artystycznego. Będzie to już 6. edycja tej imprezy, która powraca po trzech latach nieobecności spowodowanej pandemią. Pięć poprzednich edycji odbyło się na deptaku przy ulicy Wojska Polskiego. Tym razem SALWA zagości w nowej lokalizacji – od Parku Chopina do Białego Spichlerza w godzinach od 13 do 18.
– Salwa Festiwal jest pod patronatem prezydentki Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, ale z opieką Mateusza Stefańskiego, pomysłodawcy salwy sprzed sześciu lat – informuje Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury. – On wirtualnie nas wspiera i doradza muzycznie, natomiast Słupski Ośrodek Kultury i Fundacja Indygo organizują przy wsparciu miasta ten festiwal. Zarówno pod muzeum, pod Białym Spichlerzem jak i pod Basztą Czarownic, na wszelkich mostach, na wszystkich chodnikach, ale unikamy wchodzenia na świeżo posianą trawę. Nie unikamy wchodzenia na trawę, która już się przyjęła i tak będzie w Parku Powstańców Warszawskich. Będzie możliwość zwiedzania bulwarów od strony rzeki, czyli z kajaków.
W trzech strefach – Zasobów, Akcji i Reakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowano m.in. warsztaty artystyczne, pokazy, spektakle i koncerty. Wystąpią takie zespoły jak Triandria, Awana i FellowB. Na przybyłych gości czekać też będzie znany słupszczanom jarmark z ulicy Nowobramskiej, na którym regionalni rękodzielnicy zaprezentują swoje produkty. Nie zabraknie też gastronomii, a majówka na bulwarach rozpocznie się już 30 kwietnia, gdy na ulicy Szarych Szeregów odbędzie się zlot foodtrucków.
Około 15 foodtrucków z kuchnią z całego świata, z wegańską, molekularną, zdrową, pyszną, do których zachęcamy – zapowiada Dagna Mikołajczak-Maśnicka, kierownik Referatu Promocji i Biznesu UM w Słupsku. – Z tego powodu ulica Szarych Szeregów od popołudnia 29 kwietnia będzie zamknięta dla ruchu samochodowego, za co przepraszamy. Trzeba przyjść, zwiedzić bulwary, uczestniczyć w Salwie, najeść się i bawić się cudownie. I tylko trzymać kciuki za piękną pogodę.
Więcej szczegółów na temat S
alwa Festiwal na Bulwarach nad Słupią można znaleźć na facebookowym profilu wydarzenia (www.facebook.com/salwa.fest). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.