K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Portrety w Galerii Pod Tarasem

0

Jeszcze tylko do środy, 4 maja, w Galerii „Pod Tarasem” w Emceku można zwiedzać wystawę prac absolwentów i uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. Ekspozycja jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 17.

Wystawa zatytułowana „Portrety” prezentuje prace tegorocznych dyplomantów

działającego przy Zespole Szkół Informatycznych Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku. Wykonali je uczniowie z klas IV A i IV B, którzy w dniach 21 i 22 kwietnia zdawali egzamin praktyczny z wybranej przez siebie specjalizacji, jak aranżacja wnętrz, fotografia artystyczna oraz projektowanie wyrobów artystycznych. Uczniowie musieli także wykonać dodatkową pracę z tzw. aneksu, którym był rysunek, malarstwo lub rzeźba oraz zdać egzamin ustny z historii sztuki.

– Uczniów przystępowało dużo, bo w sumie 27 osób. Jak na nasze Liceum Plastyczne jest to bardzo duża liczba, duży wynik – mówi Sergiusz Powałka, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. – Prace polegały na tym, że w ciągu ostatniego roku każdy uczeń w ramach swojej specjalizacji musiał wykonać jakąś pracę na wybrany przez siebie temat, konsultowany z nauczycielem prowadzącym. Dyplom jest tak naprawdę podsumowaniem czteroletniego cyklu kształcenia w Liceum Plastycznym. Taka trochę popisówka na koniec, co potrafimy i pokazujemy nasze najmocniejsze strony.
„Portrety” pokazują m.in. szeroko pojęte zainteresowanie człowiekiem. Tematyka wystawy jest różnorodna. Jednak jak podkreśla Sergiusz Powałka, nauczyciel rysunku i malarstwa, inspiracją dla artystów były ich własne wizje, doświadczenia i zainteresowania. Prace wymagały kreatywności i zaangażowania, a uczniowie częściowo ukazywali w nich też siebie samych. Na wystawie możemy ujrzeć prace w różnych technikach. Dominują fotografie, obrazy, rysunki i rzeźby, ale odnaleźć też można makiety domów, a nawet statku. Są także kreacje wykonane z ekologicznych materiałów.

– Każda specjalizacja ma trochę inaczej, bo aranżacja wnętrza, której obok mnie stoją właśnie makiety, to tu uczniowie musieli zaprojektować jakieś konkretne wnętrze, zrobić do niego makietę, w jakim to miałoby być budynku i do tego jeszcze zrobić planszę. Taki zestaw 3-4 prac, które składają się na jedną główną rzecz dyplomową. Fotografia z kolei musiała pokazać same zdjęcia, wybrać sobie najpierw jakiś temat i na dyplomie pokazać na ogół 5 takich fotografii. Do tego jest jeszcze album i książeczka, bardzo przyjemna rzecz do oglądania, gdzie tych zdjęć jest już więcej, są inspiracje, jak ten dyplom powstawał, skąd się wziął temat – mówi nauczyciel Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. – I jest jeszcze projektowanie wyrobów artystycznych. Tam występowała tylko plansza i trzeba było zrobić do tego jakąś rzecz przez siebie wykombinowaną. Jedna z uczennic zrobiła np. sukienki z różnych materiałów z recyclingu, inna zrobiła lampę, która wisi pod sufitem, jest modułowa, tak więc jest duży rozrzut tego, co zostało przygotowane.
Wystawę „Portrety” absolwentów i uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku można zwiedzać jeszcze tylko do środy, 4 maja, w Galerii „Pod Tarasem” w Emceku przy alei 3 Maja. Ekspozycja jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 17. Chętni mogą także odwiedzić budynek szkoły przy ulicy Przemysłowej, gdzie przez dłuższy czas będą wystawione tegoroczne prace dyplomowe. Najlepsze z nich zostaną też zaprezentowane w październiku na wystawie „Dyplom na 6” w Galerii Teatru Rondo w Słupsku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.