K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powstanie klasa dla tapicerów

0

Mieszcząca się w Kobylnicy firma Maripol Meble Polska oraz Zespół Szkół Technicznych „Drzewniak” podjęły decyzję o wspólnej współpracy. Dzięki temu od roku szkolnego 2022/2023 uczniowie branżowej szkoły zawodowej I stopnia będą mogli kształcić się na specjalnie utworzonym kierunku tapicer oraz odbywać praktyki zawodowe w siedzibie firmy.

Mieszcząca się w Kobylnicy firma Maripol Meble Polska jest innowacyjnym przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji mebli tapicerowanych. To jeden z największych pracodawców w województwie pomorskim, a zarazem część czołowego producenta w tej branży w Europie, niemieckiej Grupy Polipol. Obecnie Maripol Meble Polska zatrudnia około 300 wykwalifikowanych pracowników. Oprócz Polaków pracuje tu także około 50 cudzoziemców z Ukrainy, Indii, Bangladeszu, Nepalu, a nawet z Kenii i Peru. Zatrudnionych jest tu także prawie 90 kobiet. Przedsiębiorstwo prężnie się rozwija i chce wziąć udział w kształceniu młodych tapicerów – specjalistów branży meblarskiej. W tym celu nawiązało współpracę z Zespołem Szkół Technicznych „Drzewniak” w Słupsku, której owocem ma być utworzenie patronackiej klasy o kierunku zawodowym tapicer w znajdującej się w niej Branżowej Szkole Zawodowej I stopnia z Oddziałami Integracyjnymi nr 3. Przyszli uczniowie klasy będą mogli m.in. odbywać praktyki przyuczające do zawodu.

– Patrząc na nasz rozwój, na historię wzrostu, która przez ostatnie kilka lat jest dość imponująca chcemy wejść we współpracę, aby kształcić młodych ludzi w zawodzie tapicera, żeby odnowić kształcenie w tym zawodzie na tych terenach, co kiedyś było popularne – mówi Krystian Meler, kierownik zakładu Maripol Meble Polska w Kobylnicy. – Ze swojej strony bierzemy wszystkich uczniow danej klasy na praktykę, która odbywała się będzie na terenie naszego zakładu. Dzięki temu uczniowie będą mieli szansę nauczyć się pracy już w czasie praktyk zawodowych, Ci, którzy ukończą ten cykl szkoleniowy będą mieli gwarancję otrzymania tej pracy. Mamy przygotowany cały system wynagradzania uczniów, mają gwarancję otrzymania pracy na czas nieokreślony, no i bardzo wysokie zarobki, bo w tej chwili w naszym zakładzie przeciętne zarobki tapicera z doświadczeniem sięgają blisko 8-9 tysięcy złotych brutto. Myślę, że jest to intratna propozycja nauki zawodu, który przy modelu współpracy oświaty z biznesem jest najlepsza formą kształcenia i taką najbardziej pożądaną na lokalnym rynku pracy.

Firma tygodniowo produkuje około 450 kompletów mebli wypoczynkowych w stylu współczesnym, odbieranych przez 26 TIR-ów. Bryły wykonuje się ręcznie z zachowaniem rzemieślniczych tradycji. Montowane są narożniki, kanapy, sofy, fotele czy pufy, a 95% z nich trafia na eksport. Produkcja składa się z kilku działów. Jest tu montaż stelaży, rozkrój pianki, szwalnia, a kluczowym etapem produkcji mebli jest tapicernia. Przyuczenie pracowników bez doświadczenia trwa średnio od 2 do 6 miesięcy w zależności od ich motywacji do pracy. Jak podkreśla kierownik zakładu, aby zostać tapicerem w tej firmie trzeba mieć 80% chęci i 20% zdolności manualnych. Praca odbywa się na akord. Przeciętnie tapicer wykonuje samodzielnie od 2 do 3 kompletów mebli dziennie. Większość tapicerów ma 100% wydajności, ale są też tacy, którzy osiągają nawet 180% normy.

Chcemy w tym roku otworzyć klasę 15-osobową tapicerów – mówi Dorota Kalota, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych „Drzewniak” w Słupsku. – Uczniowie u nas będą się uczyć przedmiotów ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych, natomiast w firmie będą mieć kształcenie praktyczne. Tutaj będą mieli wszystkie praktyki zawodowe i tutaj będą zdobywali zawodowe szlify. Dla szkoły to nie jest coś nowego, bo my w zeszłych latach kształciliśmy już tapicerów. Przez kilka lat nie mieliśmy tego zawodu, a teraz wracamy. Mamy wyszkoloną kadrę i myślę, że ta współpraca pójdzie dobrze. Uczniowie będą zatrudnieni na zasadzie pracowników młodocianych, więc będą mieli także wynagrodzenie za pracę tutaj. Tak w pierwszej, jak i w drugiej, trzeciej klasie, a w ten sposób i pewne zarobki w czasie nauki.

Klasa o profilu tapicer w szkole branżowej przy Zespole Szkół Technicznych ma zacząć działać od początku roku szkolnego 2022/2023. Placówka posiada doświadczoną kadrę nauczycielską i ma nadzieję, że znajdą się uczniowie chętni do kształcenia się w tym zawodzie. Poczynając od pierwszej klasy praktyki będą się odbywać raz lub dwa razy w tygodniu. Więcej informacji dowiedzieć się będzie można podczas planowanego na piątek, 20 maja Dnia Otwartej Szkoły lub wchodząc na stronę internetową „Drzewniaka” (drzewniak.slupsk.pl). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.