K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rolniczak LAN Party

0

W miniony weekend w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku zakończono zawody w e-sportowych Mistrzostwach Szkół Powiatu Słupskiego. W imprezie znanej jako Rolniczak LAN Party uczniowie rywalizowali w takich grach jak Counter-Strike: Global Offensive oraz League of Legends.

Rolniczak LAN Party to cykliczna, coroczna i największa impreza gamingowa w regionie słupskim, podczas której odbywają się turnieje znanych gier komputerowych. Uczestnicy rywalizowali, grając w dwie najpopularniejsze gry wśród młodych ludzi takie, jak Counter-Strike: Global Offensive oraz League of Legends. Turniej podzielono na dwie kategorie wiekowe: osobno rywalizowały szkoły podstawowe i średnie. Łącznie w obu z nich wzięło udział około 300 uczniów z prawie 60 drużyn.

– Obie gry to tzw. gry kompetytywne, grają 5-osobowe składy, przy czym jedna szkoła mogła wystawić dowolną liczbę drużyn i szkoła gra przeciwko szkole – mówi Szymon Burak, nauczyciel programowania w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Cała zabawa polega na tym, żeby jak najbardziej ze sobą współpracować. Liczy się ścisła współpraca. Tu widzimy w tle grę Counter-Strike: Global Offensive, która składa się z 30 rund, a żeby wygrać, trzeba wygrać więcej rund niż przeciwnik. Jedna drużyna gra po stronie terrorystów, druga to antyterroryści. I po 15 rundach następuje zamiana. Gramy w systemie BO1, czyli best of one. Jeżeli drużyna wygra mecz, przechodzi dalej, przegrany odpada. Drabinki są naprawdę różnie ułożone. Szkoły podstawowe muszą wygrać pod rząd cztery mecze, natomiast ze szkół średnich zapisało się znacznie więcej osób, więc tam tych meczów trzeba wygrać o wiele więcej. Na przykład w League of Legends w szkołach średnich rywalizuje około 30 drużyn, 30 szkół.
Wśród szkół średnich rywalizujących w grze League of Legends najlepsza okazała się 1. drużyna z Zespołu Szkół Agrotechnicznych, druga była 5. drużyna z Zespołu Szkół Elektryk, a trzecie miejsce przypadło 3. drużynie z Rolniczaka. Natomiast najlepsi w grze Counter-Strike: Global Offensive okazała się 3. drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych, na drugim miejscu uplasowała się 2. drużyna z Zespołu Szkół Agrotechnicznych, a trzecie było V Liceum Ogólnokształcące.
W rywalizacji szkół podstawowych w grze Counter-Strike: Global Offensive 1. miejsce zajęła 1. drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8, na drugim miejscu była 2. drużyna również z SP 8, a na najniższym stopniu podium znalazła się 2. drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Do rywalizacji w League of Legends zapisały się tylko dwie drużyny, dlatego postanowiono, że rozegrają one tylko mecz towarzyski.

– W Counter-Strike’u po prostu strzelasz i grasz, a żeby wygrać, trzeba albo podłożyć pakę, albo zabić wszystkich z przeciwnej drużyny. Ja gram od dwóch lat, ale jak byłem mały, to grałem jeszcze w 1.6, taką starszą wersję. Osobiście gram więcej w LOL-a, ale moi rówieśnicy nie grają dużo w League of Legends, więc wybrałem CS-a – mówi Jakub Wysocki, uczeń klasy 8e z SP 8 w Słupsku.
Celem imprezy była promocja e-sportu, integracja lokalnego środowiska graczy oraz promocja szkoły, w tym takich kierunków nauczania w szkole jak technik informatyk oraz technik programista. Liczyły się umiejętności, a zmagania dostarczyły wielu e-sportowych emocji.

– Jest słabo, przegrywamy. Myślałem, ze będzie trochę lepiej. Dobrzy zawodnicy – mówi Arkadiusz Otowicz, uczeń klasy 8a z SP 2 w Słupsku. – Da się to wszystko jeszcze ugrać na spokojnie, trzeba tylko taktykę wymyślić. Najbardziej lubię granie z przyjaciółmi i robienie wspólnych taktyk. Moim zdaniem jest to po prostu przyjemne. LOL jak dla mnie jest zbyt bardzo skomplikowany, trzeba dużo umieć. Wolę prostsze gry, np. WSD, strzelanki w PS. Mnie gry typu LOL, czyli klikanie myszką, jakieś mega dobre taktyki, nie interesują za bardzo. Gram codziennie. Na samego CS-a poświęcam 3-4 godziny.
Nagrodami dla najlepszych drużyn ze szkół średnich były bony do sklepu Media Markt o wartości kolejno 500, 300 i 200 złotych. Na najlepszych ze szkół podstawowych czekały słuchawki, myszki i podkładki od firmy Genesis. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.